Tunne Kelam: Ilves ei peaks rahuldama valitsuse tagasiastumispalvet

 (28)
IRL-eestseisus
Tunne KelamFoto: Andres Putting

Euroopa Parlamendi saadik ja IRL-i liige Tunne Kelam leiab, et president Toomas Hendrik Ilves ei peaks rahuldama peaminister Andrus Ansipi ja selle seoses valitsuse tagasiastumispalvet.

Kelam märkis, et ta austab Ansipi otsust, kuid arvestada tuleb sellega, et  olukord on Eesti naabruses dramaatiliselt muutunud.

"Ukraina ümber on tekkinud viimaste kümnendite sügavaim ja ohtlikuim rahvusvaheline kriis, mille riskid ulatuvad kaugele üle Ukraina piiride. President Putin viib jõhkralt ellu ammu väljakuulutatud "õigust" sekkuda sõjalise jõuga mis tahes riigi siseasjadesse, kus tema arvates vene kaasmaalasi taga kiusatavat. Vene ründava iseloomuga sõjalised manöövrid toimuvad vahetult meie naabruses, Leningradi oblastis ja Läänemerel. Puhkenud kriisi arenguid pole võimalik prognoosida ega selle lõppu ennustada," leiab Kelam.

Sellises olukorras vajab Kelami sõnul iga Venemaa naaberriik esmajoones stabiilset valitsust. "Risk on ka selles, et uue valitsuse moodustamisel keskendub tähelepanu vältimatult võimupartnerite selekteerimisele ja nendevahelistele kauplemistele, mitte niivõrd riigi julgeoleku tagamisele. Kohust täitma jäetud ministrid ei saa teostada veenvat poliitikat ega võtta vastu siduvaid otsuseid," sõnas Kelam.

Lisaks osutab Kelam sellele, et Reformierakonna sisemine manööver on jätmas Eesti riigi valitsuse tagasiastumise korral ilma meie esindajast Euroopa Komisjonis ja Komisjoni asepresidendist.

Seotud lood:

"Selle asemel, et Komisjonis täie jõuga kaasa aidata kriisi lahendamisele, asub asepresident Eesti uut valitsust moodustama, milleks pole ühtegi kaalukat põhjust. Samas on Eesti ühe suurema poliitilise jõu juht Edgar Savisaar võtnud demokraatlikust rahvusvahelisest arvamusest täiesti lahkneva seisukoha Ukraina suhtes".

Kelam leiab, et presidendil oleks vastutustundlik peaministri avaldust mitte rahuldada ning soovitada valitsusel jätkata oma normaalset tööd Eesti stabiilsuse ja julgeoleku kindlustamisel kuni kriis leiab oma lahenduse.

Peaminister Andrus Ansip teatas täna hommikul alanud valitsuse erakorralisel istungil tagasiastumisest ning ta viib ennelõunal presidendile tagastumispalve.