TÜ teadlased: Eestis ei ole siiani leitud muteerunud koroonaviirust

 (40)
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne.Foto: Jaanus Lensment

Tartu ülikooli meditsiiniteadlaste tehtud koroonaviiruse täisgenoomide analüüsi tulemusena ei ole siiani leitud Eestis ühtegi niinimetatud Inglise või Lõuna-Aafrika oletatavalt kiiremini levivat koroonaviiruse tüve.

Viimasel kuul on räägitud palju mitme uue ja hüpoteetiliselt veelgi nakkavama SARS-CoV-2 tüve levikust. Suurimat tähelepanu on neist pälvinud nn Lõuna-Aafrika tüvi ja Inglismaa tüvi, mida on seostatud ka kiiremalt kasvanud nakatunute arvuga.

Tartu ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi teadlaste juhtimisel jätkatakse SARS-CoV-2 viiruse täisgenoomi sekveneerimisega ehk projektiga KoroGeno-Est-2, et selgitada mujal maailmas potentsiaalselt nakkusohtlikemate tüvede osakaal Eestis uusi nakkusi põhjustavate viiruste seas.

Tartu Ülikooli meditsiinilise viroloogia kaasprofessori, projekti juhtivteaduri Radko Avi sõnul ei leitud täisgenoomide analüüsil ühtegi niinimetatud Inglise või Lõuna-Aafrika oletatavalt kiiremini levivat tüve. Samuti ei leitud ühelgi viirusel kiirema levikuga seostatud N501Y mutatsiooni.

„See, et me neid tüvesid ei leidnud, ei tähenda, et neid Eestis üldse ei ringleks. Nad lihtsalt ei sattunud meie valimisse,“ nentis aga Avi.

KoroGeno-Est-2 projekti eesmärk on määrata kokku 350 SARS-CoV-2 täisgenoomset järjestust. Projekti meeskonda kuuluvad teadlased Tartu ülikooli kliinilise meditsiini instituudist, bio- ja siirdemeditsiini instituudist, tehnoloogiainstituudist ja spetsialistid SYNLAB Eesti OÜ-st ning terviseametist.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köhapalavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!