TTÜ uueks rektoriks valiti Jaak Aaviksoo, kes esitab erakonnale lahkumisavalduse

 (132)

Tallinna tehnikaülikooli kuratoorium valis täna ülikoolile uueks rektoriks Jaak Aaviksoo. Endise Tartu ülikooli rektori ja haridusministri kõrval kandideerisid TTÜ juhiks akadeemikud Jakob Kübarsepp ja Mart Ustav ning professor Andrus Salupere.

Tehnikaülikooli uus rektor tehti teatavaks täna kell 12.10 alanud pressikonverentsil, mis kestis paarteist minutit ja mida andis rektor koos kuratooriumi esimehe Sandor Liivega.

Liive ütles, et arutelu oli pinev ja kestis kaks tundi ning häältega 8-3 valiti TTÜ rektoriks akadeemik Jaak Aaviksoo (IRL). Hääletusprotseduur oli mitmeetapiline. "Tõsi on see, et hääletusi oli väga palju," ütles Liive. Tema sõnul hääletati põhimõttel, et iga kord kukkus keegi välja.

"Valik oli raske, sest lõppvoorus olid vaid väga tugevad kandidaadid," lausus Liive. "Aaviksoo kasuks rääkis tema pikaajaline ja tulemuslik kogemus hariduselu juhtimisel nii Tartu ülikoolis kui ka haridusministrina. Samas loodan, et vastaskandidaatide koostatud TTÜ arenguvisioone saab oma töös kasutada ka uus rektor."

TTÜ uue rektori Jaak Aaviksoo sõnul ei osanud ta veel aasta aega tagasi ette kujutada, et ta naaseb vanade liistude juurde haridusvaldkonda. "Aga täna on mul väga hea meel, et saan kasutada oma 40-aastast teadustööd ning ülikooli- ja hariduselu juhtimise kogemust TTÜ-le uue arenguimpulsi andmiseks," ütles Aaviksoo. "Vaieldamatult on TTÜ Eesti majanduse ja ühiskonna arendamisel üks olulisemaid mootoreid, võib-olla kõige olulisem."

Seotud lood:

2006. aasta septembrist Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluv Aaviksoo kinnitas, et pärast kuratooriumi tänast otsust esitab ta avalduse erakonnast lahkumiseks.

Värskelt rektorilt küsiti, mida ta ütleb lohutuseks neile, kes teda rektoriks ei tahtnud. "Tahaks öelda, et mina teid küll tahan. Kriitika, mis minu suunas on öeldud, tuleb kasuks. Ma usun, et TTÜ-l on võimalik koos edasi minna," lausus Aaviksoo.

Põhilised seisukohad olid Aaviksoo sõnul kõigil kandidaatidel sarnased.

Akadeemik Aaviksoo pidas üheks oma prioriteediks rektorina tuua TTÜ õppekavad lähemale Eesti ühiskonna vajadustele. "Oluline on ka teadustöö tõhustamine, eriti klassikalistel tehnikaaladel, ja fokusseerimine Eesti probleemidele ning TTÜ arengu kooskõlla viimine ettevõtjate eelistustega, et meie lõpetajad vastaksid paremini tööandjate ootustele," rääkis uus rektor. "Kindlasti lisandub siia loetellu ka tööjaotus ülikoolide vahel nii Eestis kui rahvusvahelisel tasemel. Minu loosungiks on: "Pigem vähem, aga paremini!""

Nõukogul on õigus otsus vetostada

11-liikmeline kuratoorium valis rektori salajasel hääletusel. Valituks osutumiseks pidi kandidaat saama vähemalt 2/3 häältest.

TTÜ nõukogul on seaduslikult õigus kuratooriumi otsus vetostada, nii et kas Jaak Aaviksoost saab rektor, selgub kindlalt alles kuu aja pärast. Kui nõukogu kuu aja jooksul vetoõigust ei kasuta, siis kinnitab kuratoorium Aaviksoo ametisse 22. juuniks. 31. august on plaanitud tseremoonia.

Jaak Aaviksoo (61) lõpetas 1976. aastal cum laude Tartu ülikooli teoreetilise füüsika erialal. Aastatel 1976–1992 oli ta noorem-, vanem- ja juhtteadur Teaduste Akadeemia füüsika instituudis, 1982. kaitses ta samas füüsika-matemaatikakandidaadi (PhD) kraadi. Aastatel 1981-1994 stažeeris ja töötas Aaviksoo külalisprofessorina Novosibirski soojusfüüsika instituudis, Max-Plancki tahkiseuuringute instituudis (Saksamaa), Osaka ülikoolis (Jaapan), Pariisi ülikoolis (Prantsusmaa). Alates aastast 1992 kuni tänaseni on Jaak Aaviksoo olnud Tartu ülikooli optika ja spektroskoopia professor, aastatel 1992-1995 oli ta Tartu Ülikooli prorektor, aastatel 1996-1998 eksperimentaalfüüsika ja tehnoloogia instituudi juhataja ning aastatel 1998-2007 Tartu ülikooli rektor. Aaviksoo on olnud kaks korda ametis Eesti haridusministrina ja korra kaitseministrina ning kuulunud kolme riigikogu koosseisu.

Alates aastast 1994 on Jaak Aaviksoo Teaduste Akadeemia akadeemik, ta on ka Turu ülikooli audoktor, Lapi ülikooli audoktor ning Academia Europaea, Eesti Füüsika Seltsi, Kaitseliidu vanematekogu ja Rotary Klubi liige. Aaviksoo on pälvinud Riigivapi IV klassi teenetemärgi, Valgetähe II klassi teenetemärgi, Saksamaa Liitvabariigi Teeneteordeni suure teeneteristi, Soome Valge Roosi ordeni, Prantsusmaa Rahvusliku Teeneteordeni, Läti Vabariigi Kolme Tähe II klassi ordeni ja EELK Teeneteristi III järgu. Aaviksoo on tütre ja kahe poja isa.

Rektori valinud kuratoorium on TTÜ juhtorgan, kus on esindatud nii ülikooli kui ühiskondlik vaatenurk. Kuratooriumisse kuulub viis ülikooli esindajat, üks Teaduste Akadeemia esindaja ja viis valitsuse määratud ettevõtlustaustaga liiget.

TTÜ uus rektor astub viieks aastaks ametisse 1. septembril. Üks rektor võib ametis olla maksimaalselt kaks järjestikust ametiaega.