Ilves peab üliõpilastele loenguid ja osaleb e-valitsemise alase õppe- ja teadusvaldkonna arendamises Johan Skytte poliitikauuringute instituudis.

Oma külalisprofessuuri tegevuses soovib endine Eesti riigipea keskenduda digiajastu mõjul toimunud ühiskondlike muutuste käsitlemisele. Ilvese hinnangul on maailm viimastel aastatel läbi teinud olulisi muutusi terves ühiskondlikus ülesehituses.

"Sotsiaalmeedia ja valeuudiste levik on mõjutanud liberaaldemokraatia alustalasid nagu sõnavabadus ja vabad valimised, ent see toimub paljude jaoks märkamatult," sõnas Toomas Hendrik Ilves pressiteates.

Külalisprofessorina peab Ilves kummalgi semestril ühe loengukursuse Tartu Ülikooli üliõpilastele, osaleb e-valitsemise alase ERA õppetooli ja magistriõppekava "Poliitika ja valitsemine digiajastul" tegevustes Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudis.

Ettepaneku president Ilvesele asuda külalisprofessoriks tegi 2016. aastal Tartu Ülikooli toonane rektor Volli Kalm. Ilves andis põhimõttelise nõusoleku ja lepiti kokku, et teemat arutatakse täpsemalt presidendi ametiaja lõppemise järel.

Nüüdse rektori, professor Toomas Asseri eestvedamisel võeti toonane kokkulepe hiljuti taas päevakorda ja nii sai ammune plaan teoks.

Samaaegselt president Ilvese külalisprofessuuri ettevalmistustega on tänavu ülikoolis tegeletud ka külalisprofessuuri järjepideva meetme loomisega. See oleks ülikoolis keskselt juhitav ja osaliselt ka keskselt rahastatav programm.

"President Toomas Hendrik Ilves on selle programmi avanguks üks parimaid valikuid," sõnas rektor Toomas Asser. "Soovime edaspidigi kutsuda külalisprofessoriks ühiskonna eri valdkondade silmapaistvaid arvamusliidreid ja eestvedajaid, kes ei seo end küll püsivalt ülikooli ja akadeemilise karjääriga, kuid saaksid oma maailmavaate ning eriilmeliste teadmiste ja kogemustega avardada ülikooli tegevusvälja ja meie üliõpilaste õpikogemust," lisas ta.

Külalisprofessuuri põhimõtete loomisel on eeskuju võetud muuhulgas ka ülikoolis juba alates 1993. aastast toimivast vabade kunstide professuurist, mis on loodud "ülikooli liikmeskonna vaimsuse ja loovuse mitmekülgseks arendamiseks" ja kuhu kutsutakse igal aastal üks silmapaistev Eesti loovisik, kelle tegevus on seotud Tartu Ülikooli traditsiooniliste tegevusvaldkondadega.