„Diplomaatiliselt väljendudes oleks kõige targem käik sel puhul ametist tagasi astumine. Välisministri reputatsioon peab olema puhtam kui kõikidel ülejäänud ministritel, sest tema on see peapersoon, kes käib meid esindamas välismaal,“ sõnas Alatalu vastuseks Delfi küsimusele, kuidas välisministri küsimus tekitav äritegevus Eesti kuvandit mõjutada võiks.

Küsimusele, kuidas võiks täna teatavaks saanud ringkonnakohtu otsus mõjutada koalitsiooni koostöövõimet ja omavahelist usaldust, vastas 2009. aastat Sotsiaaldemokraatlikku erakonda kuuluv Alatalu, et seda teemat arutati juba koalitsiooniläbirääkimistel. „Kui praegune valitsus kokku pandi, siis seda kommenteeriti palju ja siis oli olemas ka kohtuotsus. Nüüd ei tähenda need kaks kuud vanad kommentaarid enam midagi ja oleks loogiline, kui järgmine samm tuleks ministri enda poolt, sest meie riigi maine ja valitsuse maine peaksid olema esimesel kohal.“

Mis hinnangu annaks aga Alatalu üldiselt seda tagasiastumiskultuuri, mis Eestis vahepeal justkui tekkis, aga nüüd on kõik need tagasiastujad tagasi kõrgetel kohtadel? „Tunnistame me seda või mitte, meil on tekkinud kartellipoliitika, kus võim kuulub praktiliselt ainult neljale erakonnale ja sellega on nad ise ennast asetanud väljapoole kriitikat. Seesama seis, mida te äsja kirjeldasite, kus astutakse kõrvale ja tullakse mõne aja pärast tagasi või ei astuta üldse kõrvale, see on selle kartellipoliitika klassikaline ilming. See seis püsib. Praegu on küll riigikogus kaks erakonda juures, aga nemad ei suuda seda mõjutada. Seetõttu kui see seltskond tahab näidata, et midagi on muutumas, siis seda see antud samm (Pentus-Rosimannuse tagasiastumine toim.) aitaks teha.“

Ühtlasti tuletas Alatalu meelde president Toomas Hendrik Ilvese tehtud märkust peaministri usaldushääletuse ja kobareelnõu ühendamise kohta. „President Ilves tegi julge või pooljulge avalduse, et peaministri usaldushääletuse kobareelnõu külge sidumine ei sobi parlamentaarse demokraatia juurde. See ja Autorollo juhtum on ühe ja sama poliitika erinevad osad: me teeme, mis me tahame,“ viitas Alatalu mustrile ja lisas, et nüüd on parteil endal võimalus näidata, et presidenti võeti kuulda.

„See on põhimõtteline küsimus – kas me oleme õigusriik või ei ole. Kas kohtuotsus tähendab midagi või ei tähenda. Me kogu aeg justkui näitame, et see ei tähenda midagi. Need Keskerakonna mehed räägivad samamoodi, et kohus on kolmeastmeline ja loeb ainult viimane aste ja selle juures istutakse rahulikult edasi ametis,“ viitas Alatalu Keskerakonna, Priit Toobali ja Lauri Laasi pikale korruptsiooniteemalisele kohtuteele. „Mujal arenenud maailmas on kombeks esimese astme otsuse tulles tagasi astuda.“