Miidla-Vanatalu selgitab, miks algatati väärteomenetlus lehelaste osas.
Teeme puust ja punaseks: mis on tööinspektsiooni peamine etteheide Ekspress grupile?
Väärteomenetlus algatati eelmisel aastal seetõttu, et 7 -ja 9-aastased laps võeti tööle mitte töölepingu raames, mitte töölepinguseaduse alusel. Seejuures lubati töötada üle kolme tunni päevas, sealjuures oli neil päris pikad päevad, nagu täiskasvanutelgi – kui nad võtsid endale kohustuse lehti laiali kanda.
Ühesõnaga: peamine etteheide on töölepingu puudumine?
Töölepingu puudumine ja töö- ning puhkeaja nõuete eiramine.
Ometi on see süsteem kehtinud 20 aastat.
Püüdsime aastaid kõiki, kes ajalehelapsi tööle palkavad, korrale kutsuda. Oleme teinud ajaleheartikleid, saatsime eelmisel aastal laiali märgukirju. Ka Ekspress Grupp oli üks neist ettevõtetest, kes märgukirja sai. Märgukirja peale koheselt reageeriti ja öeldi, et ei, meie hinnangul ei ole tegu töösuhetega. Meil ei jäänudki muud midagi üle. Kui hakkasid väga karmid kaebused tulema, alustasime väärteomenetlusega. Menetluse eesmärk oligi kõik asjaolud selgeks teha – et kas saame öelda, et tegu on töösuhetega, et kohaldamisele kuulus töölepinguseaduse regulatsioon. Tänase päeva seisuga leiame, et saame seda kõike öelda ja asi jõudis pika menetluse tulemusena väärteoprotokollini.
Ütlesite mitmuses. Kaebuseid.
Jah, neid oli mitmeid: oli nii anonüümseid tööinspektsiooni juristi infotelefonile kui ka kirjalikke kaebusi, mis on väärteomenetluse protokolli toimikumaterjalide juures.
Nende sisu?
Möödujad pöörasid tähelepanu, et väga väikesed lapsed olid terve päeva Järve keskuse juures, müüsid ajalehti. Nad nägid - kuidas nüüd öelda ilusti - kehvad välja. Möödujatele jäi mulje, et neid lapsi kasutatakse ära. Meie kaasasime ka lastekaitsetöötajad, kas ärakasutamine toimub ka lapsevanema poolt – on see lapsevanema surve või on see tööandjapoolne motivatsioon mittereeglipärast tööd anda.
Uurin ka töölepingu kohta. Kellele seda vaja on?
Eelkõige lapsele. Töölepinguga kaitstakse töö tegijat.