Tööandjad saavad saata elutähtsate teenuste osutajad koroonaproovi andma

 (52)
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne.Foto: Jaanus Lensment

Praegu tehakse Eestis koroonateste ainult sümptomitega inimestele, kes kuuluvad riskirühma. Kui üldiselt suunavad testima perearstid, siis sümptomitega elutähtsate teenuste osutajate puhul saavad seda teha tööandjad.

Terviseameti värske juhendi järgi tehakse koroonaproov ainult sümptomitega (palavik, kuiv köha, hingamisraskused) patsientidele, kes kuuluvad riskirühma.

Riskirühmadeks on:

  • Tõsiste krooniliste haigustega patsiendid olenemata vanusest ja töökohast perearsti otsusel;
  • 80-aastased või vanemad, ka ilma kaasnevate haigusteta;
  • tervishoiuasutuste ja apteekide töötajad, haiglate nakkushaiguste laborite töötajad, hoolduspersonal ning kõik kiirabitöötajad;
  • hooldekodude hoolealused ja personal;
  • teised elutähtsate teenuste osutajad nagu politsei- ja piirivalveamet, päästeamet, kaitseliit, kaitsevägi ning maksu- ja tolliamet, kes otseselt tegelevad kliendi teenindamisega.

Elutähtsate teenuste osutajaid suunavad sümptomite puhul üldjuhul testima tööandjad. Neile on selleks antud vastavad juhised ja perearsti poole pole vaja pöörduda. Kui elutähtsa teenuse osutaja kuulub vanuse või kaasuvate haiguste tõttu teise riskirühma ja pöördub perearsti poole, siis saab ka perearst ta testima suunata.

Laboratoorne testimine koroonaviiruse suhtes toimub läbi testimiskeskuse, kuhu inimesed otse helistada ei saa. Perearst koostab patsiendile anamneesi ja saatekirja COVID19 testimisele ning edastab selle läbi testimissüsteemi keskusesse. Testimiskeskus võtab patsiendiga ühendust ja informeerib proovivõtu ajast ja kohast.

Seotud lood:

Ka perearstita patsiendid saavad vajadusel testima

Perearstita patsientidele, kes pöörduvad haigestumise korral nõustamiseks lähima perearstikeskuse poole, saavad vajalikku abi ja ühtlasi hinnatakse testimise vajadust.

Nädalavahetustel tuleb aga kõigil inimestel (nii perearstiga kui perearstita) pöörduda perearsti nõuandeliini 1220 poole ja vajadusel suunatakse sealt kõne valves perearstikeskusele, kes saab näidustuse korral suunata ka testimisele.

Testimiskeskuses ei testita hospitaliseeritud või hospitaliseerimist vajavad seisundis respiratoorsete haigustega patsiente. Olenemata vanusest testitakse neid patsiente haiglas.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!