Toidupoes laiutab Eestit mustav trükis

 (179)
Selver
Äripäev

Eesti ettevõtjatele kuuluva poeketi Selveri raamatuletil seisab kõigile kättesaadavalt Moskvas tänavu välja antud Eesti-vaenulik trükis — Mihhail Krõsini “Pribaltiiski fašism”.

“Milleks rääkida erinevatest infoväljadest, kui toosama Moskva poolt toidetud infoväli juba toidupoodides laiutab?” imestab valet ja laimu sisaldava raamatu ostnud insener Olev Vaher oma blogis http://vaher.blogspot.com. Selle trükise puhul pole tegu keskpärase ajaloolise uurimusega, vaid otseselt Eesti (ka Läti ja Leedu) riigi vastu suunatud ja ühiskonda lõhestava paskvilliga, leiab Vaher.

Vaheri sõnul on raamatus nõukogude okupatsioon pandud jutumärkidesse ja väidetakse, et seda polegi olnud. Olnud ilus aeg, kus kogu vastupanu oli ainult kinnimakstud ja merkantiilne sakslaste käsuorjus ning meie iseseisvuspüüe kõige tavalisem fašismiilming.

“Trükise lõpulause „Külm sõda jätkub aga Balti fašism on veel elus” kõlab üleskutsena asuda probleemi likvideerima. Esimest katset me aprilli lõpul juba nägime,” kirjutab Vaher. Ta märgib, et sama seeria “dokumentaalfilme” tehti juba varemgi.

Ajaloolase David Vseviovi hinnangul on trükis üks paljudest vildakatest ajalooraamatutest. Samas on tema hinnangul Eestis sõnavabadus, mistõttu selliste raamatute ärakeelamine pole õige, teatas Delfile Selveri ostu- ja turundusdirektor Iivi Saar.

„Need on erinevad seisukohad ja selliseid raamatuid on maailmas tuhandeid,” rääkis ajaloolane David Vseviov. „Eestis on sõnavabadus ja see oleks väga paha, kui hakatakse raamatuid ära keelama, kuna need ei meeldi meile. Ja kes on selle küsimuse üle pädev otsustama, kas jälle tsensuur?”

„Meie raamatulettide eest vastutab AS Rahva Raamat,” ütles Selveri ostu- ja turundusdirektor Iivi Saar. Selveri eesmärk on pakkuda laia valikut raamatuid erinevale maitsele. Tsensuuri me ju tegema ei hakka. Siiski peavad kõigi müüdavate raamatute sisu olema kooskõlas kehtivate seaduste ning hea tavaga. Üldjoontes see raamat seda on.”

„Rahva Raamat müüb üle 30 000 erineva raamatu,” selgitas Rahva Raamatu müügidirektor Sven Mitt. „Nende seas on väga palju erinevaid käsitlusi ja nägemusi. Kuna see raamat ei õhutata vaenulikkust, siis pole põhjust seda ka keelata. Kõigil on õigus oma arvamusele. Meie õiguseks jääb sellega nõustuda või mitte.”