Tervishoiutöötajad ei toeta haigekassa nime muutmist, vaid nimetavad seda küüniliseks asendustegevuseks

 (162)
Eesti Haigekassa
Eesti HaigekassaFoto: Tanel Meos

Eesti Arstide Liit ja Eesti Perearstide Selts ei toeta haigekassa nimevahetust, vaid nimetavad seda küüniliseks asendustegevuseks.

"Olukorras, kus haigekassa ei suuda täita oma põhieesmärke – tasuda täies mahus patsientidele vajaliku arstiabi ja ravimite eest, on sildivahetusega tegelemine ja sellele ravikindlustuse raha kulutamine vastutustundetu ja küüniline asendustegevus," teatasid arstide liit ja perearstide selts ühiselt tehtud avalduses.

Arvamus, et sõna "haige" asendamine "tervisega" kutsub kahe organisatsiooni hinnangul esile muudatuse inimeste käitumises, on enam kui kaheldav. "Inimeste suunamine oma tervise eest paremini hoolitsema on väga oluline, kuid peamine vastutaja selle eest ei ole haigekassa, vaid sotsiaalministeerium."

Tervise edendamisele ja haiguste ennetamisele tuleb arstide liidu ja perearstide seltsi arvates pühendada senisest palju enam tähelepanu ja vahendeid ning poliitikud peaksid alustama suhtumise, mitte ühe asutuse nime muutmisest.

"Rahapuuduse tõttu on ravijärjekorrad ikka veel liiga pikad, uuemaid vähiravimeid ei hüvitata, maakonnahaiglates vähendatakse eriarstiabi, palju praksiseid on ilma alalise perearstita, Ida-Virumaale tuuakse umbkeelseid välisarste – need on probleemid, mille lahendamist ootavad nii patsiendid kui arstid," loetleti avalduses.

Arstid ei nõustu haigekassa juhi arvamusega, et nimevahetusele kuluv paarsada tuhat eurot pole suur summa ja selle võtmine haigekassa tegevuskuludest on õigustatud. Haigekassa saab raha töötajate palkadelt tasutavast ravikindlustusmaksust, mille iga sent tuleb kulutada sihtotstarbeliselt.

"Inimesed ootavad haigekassalt rahalist abi, kui nad on haigestunud," ütles arstide liidu president Jaan Sütt. Ta lisas, et kavandatav nimevahetus ei paranda seda abi ega ka haiguste ennetamist mitte kuidagi.

Küsitlus #118543