Terviseameti kinnitusel on praegu gripi vastu vaktsineerimiseks ülim aeg

 (6)
Vaktsineerimine apteegis
Gripi vastu vaktsineerimineFoto: Rauno Volmar

Alanud gripihooaja esimesel nädalal registreeriti Eestis 3465 ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumise juhtu, ükski gripidiagnoos laboratoorset kinnitust ei leidnud.

Haigestumine oli seotud muude hingamisteed viirusnakkusi põhjustavate viirustega, haigestumuse intensiivsus on hetkel madal ega ületa sellele aastaajale iseloomulikku näitajat. Nakatunute arvu osas maakondades suuri erinevusi ei ole.

Terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Olga Sadikova sõnul on praegu hea aeg end gripi vastu vaktsineerida lasta, sest gripiviirused veel Eestis ei ringle ning organismile jääb tänu sellele rohkem aega viirusevastase kaitse kujunemiseks. „Eriti tõsiselt peaks vaktsineerimisele mõtlema eakad ja inimesed, kes puutuvad kokku vanemaealistega või need, kes põevad kroonilisi haigusi,“ ütles Sadikova.

Kuigi tõsise nakkushaigusena tuntud gripp võib mööduda ka väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta, võib püstijalu grippi põdev inimene viirust levitada riskirühmadele, kelle jaoks grippi haigestumine võib kujuneda eluohtlikuks. Teisest küljest raskendab ta ise enda tervise seisundit, kuna püstijalu põdemisel on suurem risk saada tõsiseid tüsistusi.

„Seepärast soovitame gripi leviku kõrghooajal gripilaadsete nähtude või isegi ainult mõnede haigustunnuste nagu köha, kurguvalu või nohu korral mitte külastada haiglaravil olevaid lähedasi, peresid, kus kasvavad väikesed lapsed või elavad kroonilisi haigusi põdevad ja vanemaealised inimesed,“ ütles Sadikova.

Isegi kergete haigustunnuste ilmnemisel tuleks vältida rahvarohkeid kohti ja hoida tervetega vähemalt 1,5-meetrist distantsi. Aevastades või köhides tuleb suu katta taskuräti või selle puudumisel varrukaga ja haigena püsida kodus.

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel oli Euroopa Liidus grippi haigestumise intensiivsus madal.

Infot ägedate hingamisteede haiguste ja gripi kohta uuendatakse terviseameti kodulehel igal nädalal.