Terviseamet saadab koolidele ja lasteaedadele juhised: kuidas takistada koroonaviiruse levikut ja kes võiks kaheks nädalaks koju jääda

 (62)
Koolilapsed kesklinnas
Pilt on illustratiivneFoto: Tanel Meos

Terviseamet soovitab koolidel lastevanematelt paluda koroonaleviku kolletest saabunud lastel peale koolivaheaega veel kaheks nädalaks koju jääda.

Delfi kirjutas täna, kuidas parasjagu käimasoleva koolivaheaja ja järsku Euroopas lahvatanud koroonalevikuga seotult pole jagatud koolidele juhiseid, kuidas tuleks kooliperedel valmistuda uue viiruse levikuks.

Täna saatiski terviseamet haridus- ja teadusministeeriumile juhised, mis mõeldud koolidele ning lasteadadele. Eesmärk on vähendada õpilaste ja haridustöötajate nakatumise riski ning takistada koroonaviiruse võimalikku levikut.

"Varsti lõpeb koolivaheaeg ning kooliõpilased ja ka lasteaialapsed, kes koos vanematega käisid reisil, tulevad taas kooli/lasteaeda. Reisil viibinute hulgas on kindlasti ka neid, kes käisid Hiinas, Põhja-Itaalias (regioonid: Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piedmonte), Jaapanis, Singapuris, Lõuna-Koreas, Iraanis, kus nüüdseks on tuvastatud palju koroonaviirusesse haigestunuid," märkis terviseamet.

Seotud lood:

Tulenevalt epidemioloogilisest olukorrast maailmas, soovitab terviseamet nüüd teavitada ja paluda lastevanemaid, kes käisid puhkamas terviseameti poolt märgitud riikides, võimalusel viibida koos oma lastega 14 päeva kodus ja jälgida nende tervislikku seisundit.

"Kui antud ajavahemikus esineb lapsevanemal või lapsel palavikku, köha või hingamisraskusi, siis võtta koheselt ühendust oma perearstiga ning teavitada oma reisist riskipiirkonda," teatas terviseamet.

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonnajuhataja Mari-Anne Härma ütles Delfile, et juhendid saadeti täna ministeeriumile, kust jõuab see koolidele ja neilt lastevanemateni.

Olukord ei nõua terviseameti hinnangul siiski koolides ja koolieelsetes lasteasutustes erakorralisi meetmeid, kuid arvestades grippi haigestumise hooajalist tõusu, palub amet pöörata olulist tähelepanu piisknakkuste ennetusmeetmetele:

• Kvaliteetse siseõhu tagab tõhus ja töötav ventilatsioon. Ventilatsioon peab olema töökorras ja
regulaarselt nõuetekohaselt hooldatud.
• Ruume tuleb tuulutada regulaarselt, soovitav iga tunni lõppemisel vähemalt 10 minuti jooksul;
• Korraldada igapäevaselt märgkoristus, koristamisel pesta pingid/lauad, ukselingid, söögilauad
jmt nõuetekohaste pesemis-/ desinfitseerimisvahenditega;
• Mööblit, riiuleid, radiaatoreid puhastada kaks korda nädalas;
• Igapäevaselt puhastada ja desinfitseerida tualettruumi sisustus ja pinnad;
• Tualettruumid varustada piisavas koguses kätepesuvahendiga ning paigaldada jalaga avatavad
jäätmekonteinerid. Käsi tuleb kuivatada paberrätikuga või automaatkuivati abil.

Paljudel koolidel on kevadeks planeeritud ka klassiekskursioonid välisriikidesse. Kui reis ei ole planeeritud terviseameti poolt märgitud riskipiirkondadesse, ei ole Härma sõnul põhjust ekskursioone tühistada.

"Reisisoovitused on jooksvalt uuendatud Terviseameti kodulehel ja Välisministeeriumi kodulehel ja kindlasti tasub konsulteerida ka reisikorraldajaga, erinevate olemasolevate võimaluste osas," selgitas Härma, et siiski tuleb end toimuvaga jooksvalt kursis hoida.

Täna tuli ka teade, et ka Eestis on karantiinis esimesed kaks koroonakahtlusega isikut. Kas nende proovid osutuvad positiivseks, selgub tõenäoliselt homse jooksul.