Terviseamet: Hiinast pärit inimesi pole vaja karta

 (36)
Hiinlane Taiyuani raudteejaamas piletit ostmas.
Hiinlane raudteejaamas piletit ostmas.Foto: Scanpix, REUTERS

Terviseamet kutsub üles jälgima tervet mõistust ja mitte nägema Hiinast pärit või Hiinat viimasel ajal külastanud inimestes ohtu.

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai sõnul pole Hiinast ja haiguse leviku riskipiirkonnast saabuvate inimeste puhul mõistlik ja põhjendatud otseseid piiranguid kehtestada.

"Hiinas viibimine ei tähenda koheselt kokkupuudet haigusega ja sellele järgnevalt haigestumist," ütles ta. Kadai sõnade kohaselt on oluline mõista, et hoolimata võimalikust riskist tuleb mistahes piirangute seadmisel arvestada nende proportsionaalsust, õiguspärasust ja head tava.

"Täna ei ole kuidagi põhjendatud Hiina või Aasia päritolu turistide ja klientide teenindamisest keeldumine ega Hiinat külastanud inimeste tööle või kooli mittelubamine," kinnitas Kadai.

Ka on uue koroonaviiruse levik inimeselt inimesele hetkel teadaolevate andmete põhjal vähene ehk teisisõnu levib haigus ennekõike piisknakkuse teel lähikontakti kaudu.

Haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuse hinnangul on kõrge risk nakatumiseks neil, kes elavad või reisivad praegu Wuhanis. Teistes Hiina piirkondades hindab keskus nakatumisriski keskmiseks tõenäolise suurenemise trendiga.

Seotud lood:

Alates möödunud nädala lõpust suudab Eesti viirust iseseisvalt tuvastada. Terviseameti nakkushaiguste labor teeb uue koroonaviiruse 2019-nCoV uuringuid üksnes juhul, kui tervishoiutöötajal on tekkinud nakkushaiguse kahtlus. Nakkushaiguse kahtlus tekib siis, kui inimesel on avaldunud haigustunnused ning ta on viimase 14 päeva jooksul reisinud Hiinas.

Eilse seisuga on maailmas on registreeritud 20 626 laboratoorselt kinnitatud 2019-nCoV juhtu, neist 20 458 Hiinas. Surmajuhte on registreeritud 427, neist 426 Hiinas ja üks Filipiinidel.

Euroopas on viirust diagnoositud kõige rohkem Saksamaal ja Prantsusmaal (vastavalt 12 ja 6 juhtu). Itaalias, Ühendkuningriigis ja Venemaal on registreeritud kaks ja Soomes, Hispaanias, Rootsis ja Belgias üks haigestumine.

Koroonaviirus COVID-19

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!