Poolteist aastat tagasi arhitekt Ülar Margi, planeerija Heikki Kalle ja geograaf Rein Ahase loodud OÜ Positium on tänaseks esitanud kaks taotlust sotsiaalse positsioneerimise meetodile (SPM) patendi saamiseks, kirjutab Eesti Päevaleht.

Süsteem toimib nii, et inimene annab Positiumile loa oma liikumise jälgimiseks, avaldades lisaks oma sotsiaalsed andmed — näiteks palga, töökoha jne. Säärast uuringumeetodit ei ole varem kasutatud.

Uurimisgrupi sotsiaalsete tunnuste järgi saab kindlaks teha, millised inimesed uurimisaluses piirkonnas käivad või kuidas mingite tunnustega grupp liigub. See aitaks näiteks leida võimalusi liiklus- ja parkimiskoormuse hajutamiseks tipptundide ajal.

“Selle asemel et ehitada 600 miljoni krooni eest uusi teid, võiks uuringute tulemusena linna tasandil kokku leppida, et suurasutustes algab tööpäev pool tundi hiljem,” kirjeldas Ülar Mark võimalusi.

Tänavu talvel korraldab Position Tallinna kesklinnas säästva arengu ja planeerimise ameti tellimusel esimese suurema uuringu linnaelanike linnaruumi kasutuse kohta. Uuringusse plaanib firma kaasata umbkaudu tuhat inimest, millal see täpsemalt korraldatakse ja kuidas inimesed valitakse, ei ole veel selge.

Praegu on kõige moodsam inimese liikumise kaardistamise viis satelliitidel põhinev GPS, mille andurid on kallid ega jäädvusta liikumist siseruumis. SPM üks eeliseid on see, et mobiiltelefoniga saab liikumist jälgida ka kinnises ruumis.

Kuna inimest võib jälgida ainult tema loal, saab Positionile katsumuseks vabatahtlike infoandjate leidmine. “Privaatsus ja turvalisus ennekõike,” kinnitas Rein Ahas. Heiki Kalle lisas, et nagu kõikides küsitlustes, saadakse ka jälgimiseks nõusolek selgitustega või raha eest.