Tehnikaülikoolis arendatakse tarka lifti

 (5)
Targa lifti arendamine
Targa lifti arendamineTallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikool ja KONE soovivad välja arendada tarka lifti. Kavas on välja töötada lahendus, mille puhul oskaks lift iga kasutaja käitumist õppida ning pakkuda välja just sellele kasutajale sobiv korrus.

Projekti suurem eesmärk on tugevdada TalTechis nii kõnetuvastustehnoloogia kui ka sügavatel närvivõrkudel põhinevat pilditöötluse kompetentsi.

Tehnoloogiat saaks kasutada ka selleks, et inimest näotuvastuse abil õigele korrusele juhatada või hoopis teatud korrustele ligipääsu piirata. Ka näotuvastusel põhinevad ligipääsusüsteemid on üks võimalikke edasiarendusi, kus tuleb hakata kombineerima omavahel veelgi keerukamat sensoorikat, näiteks stereokaamerad ja infrapunakaamerad, et tuvastada, kas tegemist on inimese reaalse näoga või lihtsalt välja prinditud pildiga.

Targa lifti projektijuht Mairo Leier ütles, et kuigi projekt on alles algusjärgus, siis näotuvastustehnoloogia ja sügavuskaamerate info kombineerimisel on saadud on juba väga häid tulemusi. „Selle tehnoloogiaga saab inimene liftile anda häälkäsklusi ning edukal tuvastamisel on lift võimeline kasutajaga alustama vestlust."

Esimene demonstratsioon on planeeritud TalTechi IT-maja liftis selle aasta juunis. Seejärel täiustatakse tehnoloogiat ning proovitakse luua sellele tarkust juurde. „Näiteks soovime lisada liftile funktsiooni, millega on võimalik kutsuda lift õigele korrusele enne kui kasutaja jõuab lifti füüsiliselt kutsuda,“ rääkis Leier.

Targa lifti arendamisel tehakse tihedat koostööd KONEga, kes pakub võimalust lifti juhtida üle pilveteenuse. „Loodame siit leida hea alguse pikemaks koostööks, et loodud tehnoloogia oleks võimalik integreerida tulevikus juba paljudesse liftidesse,“ lisas Leier.

KONE müügijuht Norman Vaga ütles, et TalTechi lähenemisel on suur potentsiaal muuta liftide kasutamist veelgi sujuvamaks, turvalisemaks ja mugavamaks. „Hea idee, õiged tööriistad ja andekad inimesed loovad eeldused selle projekti õnnestumiseks."

Ta lisas, et analoogsete innovaatiliste lahenduste väljatöötamise kiirendamiseks on vajalik aga teatav avatus. „KONE on selles vallas eesrindlik, andes ligipääsu rakenduste programeerimisliidesele (API), mis võimaldab klientide ja arendajatega koostöös luua innovaatilisi lahendusi, toetudes KONE olemasolevatele toodetele."

Targa lifti loomiseks ettenähtud eelarve on kuni 100 000 eurot, millest esialgu on prohektile eraldatud 51 625 eurot. "Suurem osa kuludest on seotud tööjõuga, mis kulub nii kõnetuvastustehnoloogia ja näotuvastusalgoritmide arendamisele ja testimisele. Samuti kulub palju aega sobiliku riistvara testimisele ja süsteemi kui terviku testimisele, et välja tuua võimalikud kasutusjuhtudega seotud probleemid," rääkis Leier.

Projekti on kaasatud TalTechi arvutisüsteemide ja arvutiteaduse instituudi foneetika ja kõnetehnoloogia teadlased ja tudengid.