Tartumaa vallad vabatahtlikult pagulasi vastu võtma ei kipu

 (42)
Tartumaa vallad vabatahtlikult pagulasi vastu võtma ei kipu
Pagulastevastane meeleavaldus ToompealFoto: Priit Simson

Möödunud nädalal kinnitas valitsus oma seisukoha, et Eesti ei nõustu Euroopa Komisjoni kvoodina pakutud 1064 pagulase vastuvõtmisega, küll aga on valmis vabatahtlikult vastu võtma piiratud arvu põgenikke.

Tartu Ekspress uuris, kuivõrd on Tartumaa vallad ja linnad valmis pagulasi vastu võtma. Selgus, et väga ei olegi. Mõneti oodatakse riigi suuniseid. „Ei ole kuskilt vihjatud, et peaks tegutsema hakkama,“ ütles Kambja vallavanem Ivar Tedrema. „Ei tea, kas nad kuhugi kolkasse minna tahavad, pigem ikka, et kõik käe-jala juures oleks.“

Paljudes väiksemates omavalitsustes pole võimalikke pagulasi kuhugi paigutada. 63 elanikuga Piirissaare valla vanem Liina Miks kinnitas, et vald ei ole valmis mitte ühtegi pagulast vastu võtma. „Meil ei ole üldse elamispinda pakkuda,“ selgitas ka teise pisivalla, Peipsiääre vallasekretär Tatjana Kohtova. 

Vara vallavanem Väino Kivirüüt ütles, et neil otsustati vallavalitsuse istungil, et vastu ei võeta ühtegi pagulast. „Meil pole neile anda elementaarsematki elamist, rääkimata töökohast, kuna endilgi on töötuid 40 hinge pluss veel need, kes pole töötukassas arvel,“ ütles Kivirüüt.