Tartu Ülikool pakub abi koroonaviiruse testimiseks. Riik pole seda seni vajalikuks pidanud

 (128)
Laborite testimisvõimekus võib küündida kuni 3000 testini ööpäevas
Tartu Ülikool on valmis kriisi eskaleerudes oma laboripindu rakendama.
Tartu Ülikool on valmis kriisi eskaleerudes oma laboripindu rakendama.Foto: Argo Ingver

Kui valla peaks pääsema põrgu ning hetkene laboritestimisvõimekus murduks sellele asetatud pinge all, on Tartu Ülikooli laborid valmis koroonatestimisele omalt poolt õla alla panema. Hetkel selleks vajadust ei nähta.

Delfini jõudis teave, mille kohaselt on viirusepuhanguga võitlusesse valmis omalt poolt panustama ka Tartu Ülikool ühes Geenivaramuga. Küsimustele "Kelle algatusel? Millal? Mis kujul?" andis vastused Tartu Ülikooli teadusprorektor Kristjan Vassil.

Millal, mis vormis ja kelle algatusel läkitati riigile pakkumine, mille kohaselt on TÜ võimeline läbi viima ööpäevas pea 3000 testi?

Ülikool saatis kirja Vabariigi Valitsusele neljapäeval 19. märtsil, milles me andsime teada, et vajadusel saame riiki aidata täiendava testimisvõimekusega ülikooli laborites.

Soovisime valitsust informeerida aegsasti juhul, kui täiendava testimise vajadus tekib.

Meie sõnum on lihtne - meditsiinisüsteem peab saama keskenduda haigete ravimisele just nii nagu praegu seda tehakse ning kui riigil peaks olema vaja täiendavat testimisvõimekust, siis saab seda teha ülikooli laborites. Hetkel ei ole olemasolevate meditsiinilaborite võimekus piirav tegur, pigem on selleks proovide võtmine ja kaitsevarustus. Soovisime valitsust informeerida aegsasti juhul, kui täiendava testimise vajadus tekib.

Seotud lood:

Teate valmistasin teadusprorektorina ette mina koos oma nõunikega lähtuvalt teadlaste poolt koostatud sisendist. Laborite võimekuse ja valmiduse taset hindas dr. Lili Milani. Teate sisu arutati läbi ja kinnitati rektoraadi koosolekul sama päeva hommikul.

Milline nägi riigi vastus täpsemalt välja?

Sotsiaalminister Tanel Kiik on väljendanud tänu valitsuse teavitamise eest ning edastanud info Terviseametile ja Sotsiaalministeeriumile tagasisidestamiseks.

Mis on hetkel täielikust võimekusest puudu? Kui palju täisvõimekuse tekitamine maksma võib minna? Mis on teoreetiline ajaperiood, mis võimekuse loomisele kuluda võib?

Arvestuslik laborite võimekus on 1500 proovi ööpäevas juhul kui töötame ühes vahetuses, kahes vahetuses oleks meie võimekus ca 3000 proovi.

See võimekus on tingimuslik ja realiseerub eeldusel, et proovid on toimetatud laboritesse, analüüside teostamiseks vajalikud kitid on olemas, nakkusohtliku materjali käitlemiseks on vajalikud riiklikud load tagatud. Samuti tuleb tagada töötajate koolitus. Akuutse vajaduse korral suudame laborid valmis seada 24h jooksul.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!