Tarmo Jüristo "Vabariigi kodanikes": riikides, kus sooneutraalsed abielud on lubatud, pole taevas maa peale kukkunud

 (169)
Tarmo Jüristo
Tarmo JüristoFoto: Rene Suurkaev

Riigikogu menetleb kooselu seadust - ETV saates "Vabariigi kodanikud" arutati täna samasooliste inimeste kooselu üle. Kas tegu on normaalse ühiskonna juurde kuuluva sammuga inimeste võrdsete õiguste tagamisel või riivab see mingeid teisi väärtusi ja kokkuleppeid?

Stuudios olid soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Mari-Liis Sepper, geide/lesbide eestkõneleja Tarmo Jüristo, ajakirjanik ja kristlane Toivo Tänavsuu ning kultuurikriitik Mihkel Kunnus.

Vabariigi kodanikud kooseluseadusest
Jüristo: demograafiline situatsioon ei ole halvenenud nendes riikides, kus sooneutraalne abielu on lubatud. pigem on sündimus tõusnud.
Sepper: see seadus reguleerib näiteks seda, kas inimesed peavad üksteist vastastikku ülal pidama, kas teisel elukaaslasel on võimalik last adopteerida, samuti räägitakse adopteerimisõigusest.
Sepper: täna me arutame, kas anda õiguslik staatus kooselule ja teha inimeste igapäevaelu lihtsamaks. Näiteks ühe vanema surma korral ei jääks lapsed ilma mõlemast vanemast, sest vanemate kooselu polnud registreeritud.
Kunnus: mida seda seksi sinna üldse toppida, see tuleks sealt välja rookida. majandusüksusena on juba praegu mõistlik kahel lastega naisel koos elada kui mehed on Soomes tööl või üldse ei ole mehi.
Jüristo: kui me räägime kooseluseadusest, siis see võib olla mõistlik vahesamm sooneutraalsete abielude sõlmimiseks. Nendes riikides, kus sooneuraalsed abielud on lubatud, ei ole taevas maa peale kukkunud. Keegi ei jookse alasti tänaval ringi.
Jüristo: Arusaamine on muutunud ajas, täna me leiame, et inimeste kooselu peaks põhinema armastusel. Tradistiooniline abielu oli vanasti see, kus isa andis oma tütre sellele, kellele heaks arvas ja armastusest ei küsinud keegi. 
Jüristo: minu õde ja tema elukaaslane elavad koos ja neil on bioloogilised lapsed. Ka geid saavad lapsi, need on nende lapsed. Ma rääkisin oma õega ja nemad on kõik juriidilised lepingud teinud, varaliste suhetega pole probleemi, aga kui asi puudutab lapsi, siis on keeruline. Kooseluseadus aitaks neid. 
Jüristo: luban, et kui see seadus vastu võetakse, siis ma lähen ja registreerin oma 15 aastat kestnud heterokooselu
Tänavsuu: Perekond on mehe ja naise liit. Kõik juriidilised augud, mida kooseluseadus peaks lappima, on lapitavad olemasolevate seaduste muutmise teel. Meil ei ole vaja seadusega kehtestada rasvavaba või lahjendatud abielu versiooni. 
Sepper: näen kooseluseaduse eelnõu peret väärtustava eelnõuna, me laiendame kaitset peredele, kus seni pole seda olnud. 
Kunnus: Referendum on kulukas asi ja siis tasuks panna referendumile ka palju teisi küsimusi. Näiteks islam. 
Tänavsuu: Referendum oleks hädavajalik. 
Sepper: Õigusriiki me tunneme just nimelt selles, kuivõrd vähemustele on tagatud nende õigused. Eesti on juba mõni aeg tagasi teinud selle valiku, et me tahame kuuluda läänlikku kultuuriruumi. Kas Eesti peaks korraldama konkreetses küsimuses rahvahääletuse? Praegu arvatavasti jaguneb elanikkond pooleks - arvatavasti pooled toetavad samasooliste kooselu ja pooled oleks vastu. 
Jüristo: Demokraatia on küsimus sellest, kuidas me otsustame ühiseid asju. See ei ole demokraatia küsimus, mida keegi üksikuna teha tohib. See on asi, mida ei saa otsustada rahvaküsitlusega. Juriidilised õigused ei ole rahvahääletuse küsimus. 
Kunnus: Leian, et kellega abielluda, peaks olema inimese enda regulaarida, mitte ei kirjutata seda riigi poolt ette. 
Jüristo: Seaduseid menetleb riigikogu häälte enamusega. Varasemalt oli koalitsioonipartner (IRL), kes ei lasknud seda läbi. Nüüd kadus ära see tõke. 
Mari-Liis Sepper: Kooseluseaduse kontekstis keegi ei keela midagi ära. Ma avaldasin toetust sellele seadusele. Kooseluseadus aitab kaasa sellele, et Eesti ühiskond muutub tolerantsemaks. See seadus on sooneutraalne ja on oluline ka paljudele heteropaaridele, kes ei pea vajalikuks abielluda.
Tarmo Jüristo: Homoseksuaalsus ei ole üldse tolerantsi objekt. See ei olegi lihtsalt kellegi teise asi. 
Toivo Tänavsuu: Seda ei juhtu, et minu tütar tahab samasoolisega abielluda. Ma teen endast parima, et ta sellest eksitusest välja tuleks. Kuna ma olen kristlane, siis ma usun, et jumal lõi täiusliku mehe ja naise. Piibel räägib ka sellest, miks need asjad nii on. Minu hinnangul on ateist kõige suurem usklik.
Kunnus: vabadus ei saa lõpmatult kasvada. vabadus tekib materjaalsete asjadega. 
Kunnus: härjavõitluse ärakaotamine oleks samuti tore, aga sellel oleks traditsioonide hind
Kunnus: siin ei ole musta ja valget. Fakt on see, et tegevus, mis paljudele meeldib, paljudele ei meeldi. 
ETV stuudios on soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Mari-Liis Sepper, geide/lesbide eestkõneleja Tarmo Jüristo, ajakirjanik ja kristlane Toivo Tänavsuu ning kultuurikriitik Mihkel Kunnus.