Täna öösel Eestisse jõudev tuhapilv esialgu lendamist ei piira

 (4)
Täna öösel Eestisse jõudev tuhapilv esialgu lendamist ei piira
AFP/Scanpix

Täna õhtupoolikul koguneb lennunduse ekspertgrupp, kes hakkab arutama Islandi vulkaanipurske tagajärjel tuhaga saastunud õhumassi liikumisega seonduvat.

Viimaste prognooside kohaselt võib saastunud õhk jõuda Eesti õhuruumi homme hommikul kell 3. Kontsentratsioonkaardi järgi on Eesti ala esialgu tähistatud kui vähesaastunud ning otseseid piiranguid see lendamisele ei sea, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Samas soovitatakse lennureisijatel siiski arvestada võimalike seisakutega ning kontakteeruda vajadusel lennuoperaatoritega.

21. mail 2011 muutus aktiivseks Islandi vulkaan nimega Grímsvötn. Vulkaan on endiselt aktiivne.

Islandi lennuliiklusteenindus ISAVIA sulges esialgu õhuruumi 220km raadiuses ümber vulkaani. Tänaseks on tulenevalt tuultest ja ilmastikuoludest kõrgem tuha kontsentratsioon aga jällegi levinud Islandist lõuna suunas Euroopa kohale, mõjutades eelkõige Suurbritanniat, Rootsi ja Norra lõunaosa ning Taanit. Mõjualasse jäävad suurimad jaamad, nagu Oslo, Kopenhaagen, Stockholm, Gatwick ja Heathrow.

Võrreldes eelmise nn tuhakriisiga on Euroopa Liit parandatud tuha monitoorimise ja selle kontsentratsioonist teavitamise korda, mistõttu teatakse tuha olemasolust varem ja suudetakse paindlikult reageerida.