Talvik katku nakatunud sigade massilisest matmisest: et ametnikud kohalike elanikega ei räägi, on vastutustundetu

 (57)
Artur Talvik
Artur TalvikFoto: Eero Vabamägi

Aafrika seakatku nakatunute sigade massiline matmine ilma taustauuringu ja kohalikke teavitamata kahjustab inimeste turvatunnet ja põhjustab soovimatust võimudega koostööd teha, leiab Vabaerakonna saadik ja riigikogu maaelukomisjoni liikme Artur Talvik.

"Katku tõttu hukatud sigade massiline matmine teeb inimesi õigustatult murelikuks, sest järgmise viie tuhande seakorjuse mahamatmine võib toimuda kellegi koduõue või veekogu läheduses. Eksisteerib oht, et viirus levib vale mahamatmise tõttu metsloomadele või keskkond saab kannatada. Vaatamata sellele ei viitsi ametnikud mures kohalikega enne otsustamist lihtsalt rääkida. See on vastutustundetu," ütles Talvik.

Talviku sõnul on tema poole pöördunud Torma valla inimesed, kes on nördinud, et veoautod lekivad ja on tuvastanud, et lohakus põhjustas surnud sigade tõusmist tagasi maapinnale. "Inimesed räägivad, et järelevalve on nõrk, kohalikega keegi ei suhtle ja ministeerium eelistab veeretada vastutust veterinaarameti kaela. Maaeluminister Urmas Kruuse ja keskkonnaminister Marko Pomerants võiksid endale selgeks teha, et kriise peab lahendama ikka koostöös kõikide puudutatud osapooltega, mitte käsukorras. Arusaadav, et sigu tuleb kusagile matta, kuid võiks vähemalt kokku leppida, et seda ei tehta inimeste turvatunde arvelt ja ohtudega arvestatakse," lausus Talvik.

"Torma vald ootab praegu ministritelt selgitusi. Nad peaks mitte ainult põhjalikult vastama murekirjadele, vaid ka tagama seda, et kõik mahamatmised oleksid ohutud ning kohalikud piisavalt üksikasjalikult teavitatud, et vältida arusaamatusi. Probleemi mahamatmisega probleemi ei lahenda," ütles Talvik.

Eile teatas "Aktuaalne kaamera", et Puurmani farmis seakatku tõttu tapetud ja Torma valda maetud sigadest tõusid osad seakehad lagunemisprotsessi tulemusel täna hommikuks maapinnale. Torma võimude hinnangul näitab ainuüksi tänane juhtum, et sigade matmisel on tehtud hulgaliselt vigu.