Talunikud asutasid metsaomanikele aumärgi


Männimets
Foto: Ester Vaitmaa

Järvamaa talumetsaomanike organisatsioon asutas Eesti esimese talumetsaomanike aumärgi – „Parim talumetsa majandaja“. Hõbedased aumärgid valmistati osaühingus Roman Tavast ehk samas, kus enamik Eesti riiklikke teenete- ja aumärke.

"See töö ja vaev, mis meie parimad talumetsade majandajad teevad ja näevad säästva metsanduse edendamisel, Eesti põliskultuuri, talupojakultuuri, järjepidevuse säilitamisel ning ühiskonnale veel mitmete väga oluliste rollide täitmisel, ei ole leidnud piisavat väärtustamist ja tunnustamist," põhjendas aumärgi vajadust Ambla Metsaühistu juhatuse esimees Toomas Lemming.

21.augustil 2010.aastal andis Ambla Metsaühistu juhatus Hiiumaal Kärdlas toimunud parimate talumetsamajandajate vabariiklikul kokkutulekul üle esimesed Parima talumetsa majandaja aumärgid. Aumärgi said seitseteist alates 1994-st aastast toimuva iga-aastase Talumetsamajandaja konkursi võitjat.

"Väärib austust paljude talumetsaomanike julgus oma metsatöid ja tegemisi teistele näidata. Samas selgub, et nende talumetsaomanike tegemised on sageli eeskujuks ja näidiseks nii teistele talumetsaomanikele, kuid sageli ka riigi- ja firmametsade majandajatele. Paljudest parimate talumetsamajandajate talumetsadest on kujunenud hinnatud näidis- ja õppemetsad," tõdes Lemming.

"Loodame, et asutatud aumärk innustab suuremat arvu talumetsaomanikke oma metsi säästvamalt majandama ning julgustab talumetsaomanikke oma hästi majandatud metsi talumetsakonkursil teiste talumetsaomanikega võrdlema."

Aumärgi saajate nimekiri:
Aumärk nr. 1 – 1994.a. parim talumetsamajandaja ANTS JÜRISSAAR (Kasearu talu, Viiratsi vald, Viljandimaa)
Aumärk nr. 2 – 1995.a. parim talumetsamajandaja ALLAR SELG (Seljalepiku talu, Nissi vald, Harjumaa)
Aumärk nr. 3 – 1996.a. parim talumetsamajandaja VIKTOR LEHTSE (Pähkli talu, Iisaku vald, Ida-Virumaa)
Aumärk nr. 4 – 1997.a. parim talumetsamajandaja HEINO TEDER (Kaara talu, Tõlliste vald, Valgamaa)
Aumärk nr. 5 – 1998.a. parim talumetsamajandaja KAUPO KRUUSA (Simka-Jaani talu, Vastse-Kuuste vald, Põlvamaa)
Aumärk nr. 6 – 1999.a. parim talumetsamajandaja TÕNU MÄNDLA (Rästa talu, Karula vald, Valgamaa)
Aumärk nr. 7 – 2000.a. parim talumetsamajandaja TÕNU REINVALD (Kruusimäe talu, Kuusalu vald, Harjumaa)
Aumärk nr. 8 – 2001.a. parim talumetsamajandaja LEILI MIHKELSON (Kobra-Jüri talu, Vändra vald, Pärnumaa)
Aumärk nr. 9 – 2002.a. parim talumetsamajandaja HEIKI PETERSON (Õunapuu talu, Kehtna vald, Raplamaa)
Aumärk nr. 10 – 2003.a. parim talumetsamajandaja AIVAR VENE (Taltsi talu, Tõstamaa vald, Pärnumaa)
Aumärk nr. 11 – 2004.a. parim talumetsamajandaja JAAK PÕLDMA (Sõrmuse talu, Karksi vald, Viljandimaa)
Aumärk nr. 12 – 2005.a. parim talumetsamajandaja ELDUR LEPIK (Lepiku talu, Vinni vald, Lääne-Virumaa)
Aumärk nr. 13 – 2006.a. parim talumetsamajandaja ERKI SOK (Präksa-Kärsna talu, Haanja vald, Võrumaa)
Aumärk nr. 14 – 2007.a. parim talumetsamajandaja PAUL AUG (Paju talu, Rapla vald, Raplamaa)
Aumärk nr. 15 – 2008.a. parim talumetsamajandaja EINAR PÄRNPUU (Vetisilla talu, Kullamaa vald, Läänemaa)
Aumärk nr. 16 – 2009.a. parim talumetsamajandaja KALLE LAID (Andruse talu, Pühalepa vald, Hiiumaa)
Aumärk nr. 17 – 2010.a. parim talumetsamajandaja VAHUR EENMAA (Mähuste talu, Kuusalu vald, Harjumaa)