Talllinna linn annab vapi- ja teenetemärgi 22 silmapaistvale isikule

 (7)
Talllinna linn annab vapi- ja teenetemärgi 22 silmapaistvale isikule
Üks teenetemärgi kandidaat Anne VeskiFoto: Ardo Kaljuvee, Kanal 2

Tallinna linnavalitsus otsustas teha linnavolikogule ettepaneku anda Kuno Arengule ja Merike Martinsonile linnapoolse erilise austusavaldusena Tallinna vapimärk. Talllinna teenetemärk jagatakse 20 silmapaistvale isikule, nende seas on ka laulja Anne Veski.

Taotluse Eesti Meestelaulu Seltsi Tallinna meeskoori dirigendile Kuno Arengule visa ja järjekindla töö eest Eesti kultuuri edasiviimisel ja arendamisel Tallinna vapimärk anda esitas Tallinna linnavolikogu Reformierakonna fraktsioon.

Kuno Areng (sündinud 1929) on alates 1965. aastast üks laulupidude üldjuhte ja Tallinna kammerkoori esimene dirigent. Kuno Arengu juhatusel on aastakümneid tegutsenud mitmed Eesti tähtsamad koorid, kelle rohked esinemised on tutvustanud eesti laulukultuuri ning viinud eesti kooriteoseid laia maailma.

Ettepaneku omistada kauaaegse pühendunud töö eest inimeste tervise ja heaolu eest seismisel Tallinna vapimärk abilinnapea Merike Martinsonile tegi Tallinna linnavolikogu liige Elmar-Johannes Truu.

Merike Martinson (sündinud 1940) on lõpetanud Tartu Riikliku Ülikooli arstiteaduskonna ning töötanud mitmes haiglas lastearsti ja anestesioloogina, olnud Tallinna Lastehaigla pikaaegne peaarst (1991-2001) ja juhatuse esimees (2001-2005). Alates novembrist 2005 on Martinson olnud Tallinna abilinnapea ning pälvinud Tallinna tervishoius ja hoolekandes töötavate inimeste siira austuse ja lugupidamise ning abivajajate tänu.

Merike Martinsoni tegevust on tunnustatud Eesti Punase Risti III klassi teenetemärgi, Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsatsiooni aasta naise tiitli ning Tallinna teenetemärgiga, Ühendus Alkoholivaba Eesti on tunnustanud teda aateinimese tiitliga alkoholipoliitika ja karskusidee edendamise eest ning Eesti Tervisedenduse Ühing valis ta mullu aasta tervisesõbraks.

Linnavolikogu otsuse eelnõu kohaselt pälvivad teenetemärgi Aavo Aunroos suure panuse eest Pirita Spordikeskuse arendamisel ja pikaajalisel juhtimisel, Rafik Grigorjan silmapaistvate teenete eest Eesti Armeenia kogukonna ühe liidri ja Eesti vähemusrahvuste huvide esindajana; Maile Grünberg suure panuse eest meie linnakeskkonna kujundamisel ja vääristamisel; Andrei Ivanov suure panuse eest Tallinna kultuuriellu väljapaistvaima ja tuntuima vene keeles kirjutava Eesti kirjanikuna; Kalle Jõks initsiatiivika ja tulemusliku töö eest linnajuhtimise probleemide lahendamisel; Jüri Kivimäe teenete eest linnaarhiivi kujundamisel kaasaegseks arhiiviks ja Tallinna ajaloo uurimisel; Rita Krabi Tallinna haljastu pikaajalise, mitmekülgse ja eduka arendamise eest; Arvi Kople pikaaegse teenistuse (49 aastat) eest tunnustatud ja lugupeetud bussijuhina ning uute bussijuhtide juhendajana; Janek Laev kauaaegse ja aktiivse koostöö eest Tallinna linna kriisireguleerimisvaldkonna arendamisel ning tulemusliku töö eest Häirekeskuse juhtimisel; Priit Lello tulemusrikka töö eest õigusvaldkonna korrastamisel ja juriidilise teenuse osutamisel linna asutustele; Helve Mitt pikaajalise kohusetundliku töö eest Tallinna linna teenistuses (40 tööaastat); Aleksadra Murre suurepärase töö eest väliskunsti edendamisel ja populariseerimisel Eestis; Tõnis Pajo pühendunud panuse eest vabatahtlikuna Kristiine linnaosas, Tallinna positiivse programmi koostamisel ja päästetööde teostamisel Tallinna linnas; Õnne Pollisinski suure panuse eest erivajadustega laste ja noorte spordi arendamisel ja Tallinna spordielu rikastamisel; Priit Pärtelpoeg asjatundliku, missiooni- ja vastutustundega tehtud töö eest linna elamumajanduspoliitika väljatöötamisel ja rakendamisel; Eerika Rahuoja kauaaegse ja tulemusliku panuse eest sotsiaaltöö väärtuste kandja ja valdkonna edendajana; Sander-Martin Stern aastatepikkuse loomingulise tegevuse eest raamatuillustraatori, kunstniku ja kunstiõpetajana; Anne Veski aktiivse Tallinna kultuurielu edendamise eest teeneka lauljanna ja tunnustatud kultuuritegelasena; Karl Õiger pikaajalise pühendunud töö eest ehituseksperdi, -teadlase ja -insenerina ning uute põlvkondade koolitamisel ning Eva-Kaisa Zupping kauaaegse töö eest günekoloogia arendamisel ja järelkasvu koolitamisel.

Vapimärk antakse autasustatavale kätte linnavolikogu esimehe ja linnapea poolt Tallinna Raekojas Tallinna linna päeval 15. mail.

Seni on linna kõrgeima autasu - Tallinna vapimärgi pälvinud muusikud Neeme Järvi, Eri Klas ning Veljo Tormis, kirjanik Jaan Kross, maalikunstnik Olev Subbi, arhitekt Dmitri Bruns, ühiskonnategelane ja kunstnik Heinz Valk, Eesti Lähimineviku Okupatsioonide Muuseumi rajaja Olga Kistler-Ritso, president Lennart Meri, emeriitprofessor Mati Hint, näitleja Ita Ever, kultuuriajaloolane Jüri Kuuskemaa, poliitik ja ühiskonnategelane Edgar Savisaar, ajakirjanik Urmas Ott, president Arnold Rüütel, Eesti vabadusvõitluse ajaloo, ideede ja rahvuslike põhiväärtuste propageerija Jüri Uppin, lastekirjanik Ellen Niit (Kross), Vana Baskini Teatri kunstiline juht Eino Baskin, helilooja Arvo Pärt, Tallinna Linnavolikogu esimees Toomas Vitsut, Tallinna Prantsuse Lütseumi direktor Lauri Leesi ning Tallinna Loomaaia direktor Mati Kaal.

Tallinna teenetemärke on antud alates 1995. aastast kokku 268 isikule.