Tallinna kesklinn saab kolm huvitava nimega tänavat

 (17)
Piimaklaas küsimärgiks
Piimaklaas küsimärgiksFoto: Sven Arbet

Tallinna linnavalitsus määras nime kolmele uuele tänavale, mis rajatakse kesklinna Kitseküla asumisse endise piimakombinaadi ja kommivabriku maa-alale.

Pärnu maantee, Kohila tänava ja Järvevana tee vahelise maa-ala detailplaneeringuga tekkivad uued tänavad saavad nimedeks Lelle tänav, Karamelli tänav ja Piima tänav.

Linnavalitsuse nimekomisjon arutas nende tänavate nimesid mitmetel koosolekutel. Kuna piirkonnas on valdavalt kasutusel kitsarööpmelise raudtee peatuse nimeteema, pidas nimekomisjon Kohila tänavalt algavale, suures osas Tallinn-Lelle-Pärnu raudteega paralleelselt kulgevale ja Pärnu maanteel lõppevale tänavale sobivaimaks Lelle nime. Lelle tänav on piirkonda ka varem planeeritud olnud, kuid jäi toona planeeringulahenduse muutumise tõttu välja ehitamata.

Teiste uute tänavate osas peeti õigeks alal paiknenud suurte tootmisettevõtete jäädvustamist tänavanimedes. Endise piimakombinaadi juurde jäävale ja Pärnu maanteelt perspektiivse Lelle tänavani kulgevale tänavale valis komisjon Piima nime. Endise kommivabriku juures Pärnu maanteelt perspektiivse Lelle tänavani kulgevale tänavale kaaluti Kommi, Kompveki, Šokolaadi, Karamelli, Maiuse ja Magusa nime. Sellest valikust peeti parimaks Karamelli tänava nime, kuna seal piirkonnas tegutses kunagi kompvekitehas Karamell, mis liideti hiljem Kalevi kommivabrikuga.

Tallinnas on levinud piirkonnaga seotud tootmisettevõtete jäädvustamine toodangu või tegevusalaga seotud nimetustega. Ülemistel on tänavanimedena kasutusel endisest Dvigateli tehasest tulenevad metallitöödega seotud nimetused, tooteartiklite järgi on nimetatud veel Laki tänav, Liimi tänav, Malmi tänav, Masina tänav, Klaasi tänav, Seebi tänav jne.