„Kohaliku omavalitsuse ülesanne kanda hoolt oma elanike tervise ja heaolu eest, seega peab linn tähelepanu pöörama elanike terviseteadlikkuse tõstmisele ja eelduste loomisele tervist toetavateks tegevusteks linnakeskkonnas,“ ütles abilinnapea Merike Martinson, märkides, et programmi eesmärgiks on parandada linna osutatava sauna- ja pesemisteenuse kvaliteeti.

Abilinnapea Eha Võrk tõdes, et kolme aastakümne jooksul on Tallinnas likvideeritud kümmekond avalikku sauna. “Saunade vähesusele lisaks on olemasolevad kehvas seisukorras, hinnatundlikule klientuurile on teenuse kasutamisel takistuseks ka üsna kõrge piletihind,“ lisas Võrk. „Linnal on plaanis aastatel 2012-2013 põhjalikult remontida ka Raua tänava saun, kusjuures sauna päriselt sulgemata, võimaldades töötavat poolt kasutada meestel ja naistel eri päevadel.“

Programm on suunatud nii linnaelanikule kui ka sotsiaalhoolekande teenuseid tarbivale abivajajale ning hõlmab kaht meedet, millest esimene keskendub munitsipaalsaunade püsiklientidele suunatud hinnasoodustusele ja teine uute munitsipaalsaunade loomisele ning olemasolevate parendamisele. Programmis on kirjeldatud kolme investeeringuprojekti aastatel 2012–2015, kogumaksumuses ca 8 500 000 eurot, mis sisaldab lisaks saunaruumidele teiste teeninduspindade rekonstrueerimist Pae tn 19 ja Valdeku tn 13 kinnistutel.

Programmi tulemusena korrastatakse kolm linna omandis olevat kinnistut, millel osutatakse (Raua tn 23) või hakatakse osutama (Pae tn 19, Valdeku tn 13) linna saunateenust. Valmivates hoonetes aadressil Pae tn 19 ja Valdeku tn 13 pakutakse lisaks nimetatud teenustele ka teisi sotsiaalhoolekande teenuseid. Uued munitsipaalsaunad asendavad kaks suletavat sauna aadressidel Kopli 79, kus asub sotsiaalmajutusüksus ja Sihi tn 26, kus paikneb Nõmme Sotsiaalkeskus. Plaanis on juurutada kliendikaardi süsteem, mis võimaldab munitsipaalsauna püsikülastajal saunateenust taskukohasemalt tarbida.

Programm näeb ette ülesande Tallinna Ettevõtlusametil koostöös Tallinna Linnavaraameti, Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti, Tallinna Haridusameti ja Tallinna Spordi- ja Noorsooametiga analüüsida erinevate ärimudelite rakendamist linna sauna- ja pesemisteenuste osutamisel ning teenuse kättesaadavust, kvaliteeti ja tasuvust.

Praegu pakutakse Tallinnas sauna- ja pesemisvõimalusi rohkem kui 95 kohas, mille hulgast on programmis esile tõstetud 20 linnale kuuluvat pinda, kus osutatakse sauna- ja pesemisteenuseid kui sotsiaalhoolekande teenuseid; 17 linnale kuuluvat spordihoonet või -rajatist, kus saab kasutada pesemis- ja saunavõimalusi eraldi või teise teenuspaketi raames (nt treeningsaali kasutamine, ujula pilet jms); ligikaudu 58 eraettevõtjat linnaosade lõikes, kes osutavad sauna- ja pesemisteenuseid või pakuvad teenuspakette, mis sisaldavad sauna- ja pesemisvõimalust.

Täiendavalt pakuvad sauna kasutamise ja pesemisvõimalusi linna koolid ja lasteaiad.