„Eelnõu kohaselt vabastatakse kodualune maa 1. jaanuarist 2012 maamaksust kuni 1500 m2 ulatuses,“ ütles abilinnapea Eha Võrk. „Seega saavad maamaksuvabastuse kuni 180 000 Tallinna koduomanikku.“

Võrgu sõnul tingis kodualuse maa maksust vabastamise asjaolu, et leibkondade sundkulutused - toidu- ja eluasemekulud - on viimastel aastatel märkimisväärselt kasvanud, samas on aga reaalpalk langenud. „Statistikaameti andmetel on 2007. aastaga võrreldes kulutused eluasemele suurenenud koguni 26%, sh on võrreldes 2007. aastaga tõusnud soojusenergia hind 40%, elektrienergia hind 24% ja maagaas 33%,“ lisas Võrk.

Võrgu sõnul saab laiapõhjalist arutelu tekitanud kodualuse maa maksust vabastamine seeläbi lõpuks ometi teoks. „Kahtlemata toetab seda eelnõu volikogus ka opositsioon,“ ütles Võrk. „On ju ka Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu saadikud seda meelt, et kodualune maamaks peaks kaduma. Erinevus on vaid selles, et me ei kavatse jääda kodualuse maa maksust vabastamisest lõputult rääkima nagu vaid selle juba aastast 2012 kehtestada.“

Ühtlasi otsustas linnavalitsus esitada linnavolikogule määruse eelnõu, millega alates 1. jaanuarist 2012 muudetakse Tallinna linnas kehtivat maamaksumäära, et tagada rahalised võimalused linna põhimäärusest tulenevate kohustuste täitmiseks. Eelnõu kohaselt on järgmisest aastast maamaksumääraks Tallinnas 2,5% maa maksustamishinnast aastas.

„Siinkohal tasub meelde tuletada, et valitsuskoalitsiooni otsuste tulemusel on omavalitsuste tulubaasi tunduvalt vähendatud ning kaotatakse ka osad kohalikud maksud,“ tõdes Võrk. „See on oluliselt kahandatud omavalitsuste võimalusi oma eelarvete tasakaalu säilitada.“

Võrk lisas, et taolist maksudest laekuvat lisatulu soovitab ka rahandusministeerium oma kirjas Tallinna hHalduskohtule, kus ministeerium selgitab, et: „KOV-il on võimalik leida täiendavaid lisatulusid. Näiteks on Tallinna linnal võimalik suurendada tulusid maamaksu laekumisest. Tallinnas on maamaksumäär 1,5%, kuid seadus võimaldaks neil seda suurendada 2,5%-ni.“

Harjumaa omavalitsustest on maksimaalse määra 2,5% kas osale või kogu territooriumile kehtestanud Harku, Jõelähtme, Kernu, Kiili, Kose, Kuusalu, Kõue, Nissi, Padise, Rae, Saue ja Viimsi vald ning Maardu ja Paldiski linn.