"President Rahmon kuulas ära kõigi juhtivate julgeolekuametnike raportid selles küsimus, kaasa arvatud riikliku julgeolekukomitee juhi Saimumin Yatimovi raporti," kinnitas Interfaxile kohalik korrakaitses töötav allikas.

Just Tadžiki riiklik julgeolekukomitee algatas tänavu märtsis kriminaalasja Eesti kodanikust lenduri Aleksei Rudenko ja tema Vene kolleegi Vladimir Sadovnitši suhtes.

"Tadžiki juhtkond soovib leida probleemile diplomaatilist lahendust, peamiseks eesmärgiks on säilitada liitlassuhted Venemaaga," kinnitas teine allikas Interfaxile.

Tadžikistani Hatloni rajoonikohus mõistis teisipäeval Rudenko ja Sadovnitši süüdi salakaubaveos ja riigipiiri ebaseaduslikus ületamises ning määras mõlemale kaheksa ja poole aasta pikkuse vanglakaristuse.

Riigiprokurör süüdistas lendureid piiri ebaseaduslikus ületamises, rahvusvaheliste lennundusreeglite rikkumises ja salakaubaveos. Süüdimõistmisel võis neile sellise teo eest määrata kuni 15-aastase vangistuse. Eelmise nädala reedel toimunud kohtuistungil viimase sõna saanud Rudenko kinnitas, et ei tunnista end süüdi ühegi süüdistuspunkti alusel ning palus kohut ta õigeks mõista. Samasuguse avaldusega esines ka Sadovnitši.

Välisministeeriumi hinnangul ei ole Tadžikistani kohtu otsuse motiivid Eesti kodanikust lenduri süüdimõistmisel selged ja tema jätkuv kinnipidamine ei ole põhjendatud.

Tadžikistani kohtu otsust kritiseeris teisipäeval ka Vene välisministeerium, kes hoiatas, et Vene kodanikust lendurile Tadžikistanis määratud 8,5-aastane vangistus kahjustab tõsiselt riikidevahelisi suhteid. Venemaa reageeris kohtuotsusele Tadžikistanist pärit illegaalide välja saatmisega riigist.