„Üllatavalt vähe oli mõlema punkti sisu osas vastuargumente ja palju rohkem küttis opositsiooni kirgi protseduuriline küsimus, kas neid teemasid peaks arutama riigikogu täiskogul,“ ütles Rõivas ütles Vikerraadio saatele „Uudis+“. „Oleks eeldanud rohkem kriitikat ka sisulisetes küsimustes.“

Tema sõnul on ka koalitsioon üldjoontes seda meelt, et tähtsad küsimused tuleb lahendada täiskogu istungil. „Seekord me lihtsalt pidime lähtuma kehtivast seadusest,“ ütles Rõivas, kelle sõnul oli ELAKi pädevuses seda täita ja mitte seadust ümber tegema hakata.

Rõivas märkis, et komisjon teeb ettepaneku analüüsid tähtsaid otsuseid edaspidi täiskogul ja väga suure tõenäosusega jätkub järgmine ESMi arutelu juba täiskogus. Ka täna olid tema sõnul kutsutud kõik riigikogu liikmed, kes seda soovisid, kuna tegemist oli laiendatud istungiga.

Komisjoni on pädev

Rõivas kinnitas, et Euroopa Liidu asjade komisjoni liikmed on teemadega kursis kogu ESMi kujunemisaja jooksul. „Kõik 19 komisjoni liiget on selle teemaga detailides palju rohkem kokku puutunud kui enamik eksperte,“ lausus ta. „Me oleme 18 korda seda teemat arutanud, meie liikmed valdavad teemat üsna hästi.“

Rõivase sõnul ei saa veel eeldada, et teemaga oleks juba kursis teiste komisjonide liikmed ja sellepärast korraldataksegi praegu laiendatud istungeid ning piirdutakse aruteluga. „Otsused tulevad siis kui määratakse juhtivkomisjon,“ märkis ta.

Hispaania tahab ree peale saada

Rõivas rääkis, et Hispaania ei ole praegu veel EFSFi klient, küll aga on neil käimas ülemäärase defitsiidi protseduur. „Senine kogemus lubab öelda, et Hispaania teeb kõik endast oleneva, et oma asjadega ree peale saada ja oma eelarve tasakaalu saada,“ kõneles Rõivas. „Eestlastele tundub, et saaks ka kiiremini, aga eks iga riik on erinev. Meie oleme kiirema tegevuse ja suuremate kärbete toetajad.“

Rõivas märkis, et Hispaania 100 miljardi euro suuruse abipaketi garantii taotlemise võimalus on kõikidel riikidel olemas, kuid ükski teine peale Soome seda ei kasutanud, kuna leiti, et garantii ei tasu ennast ära.

„Soome jaoks ei tulnud garantii sugugi tasuta, nendel on märkimisväärne lisakulu ja kohustus kõik maksed kohe sisse maksta,“ rääkis Rõivas. „Garantii nõudmine oleks Eesti jaoks kulukamaks läinud.“

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon otsustas tänasel laiendatud istungil nõustuda Hispaania panganduse päästmiseks loodava 100 miljardi euro suuruse laenuprogrammi tingimustega.