SUUR GRAAFIK | Millistes riikides on koroonaviirus kontrolli all ehk kust Eestisse tulles pole karantiin vajalik?

 (68)
Täiendatud 29. juunil: karantiininõue Poolast tulijatele kadus

Tuginedes koroonaviiruse nakatunute suhtarvule peavad alates esmaspäevast, 29. juunist Eestisse sisenemisel jääma kaheks nädalaks eneseisolatsiooni reisides Rootsist, Portugalist, Ühendkuningriigist, Rumeeniast, Bulgaariast ja Luksemburgist saabujad. Eelneva nädalaga võrreldes on nimekirjast "lahkunud" Poola, kus nakatunute arv on vähenenud piisavalt, et sealt Eestisse tulles enam karantiininõuet ei ole.

Eneseisolatsioon ei kehti uuest nädalast reisides Austriast, Belgiast, Hispaaniast, Hollandist, Horvaatiast, Iirimaalt, Islandilt, Itaaliast, Kreekast, Küproselt, Leedust, Liechtensteinist, Lätist, Norrast, Poolast, Prantsusmaalt, Maltalt, Saksamaalt, Slovakkiast, Sloveeniast, Soomest, Šveitsist, Taanist, Tšehhist ja Ungarist, kui nendes riikides on viibitud 14 päeva vahetult enne Eestisse tulemist. Ülejäänud maailmast saabujatele kehtib hetkel endiselt kohustuslik eneseisolatsioon.

Valitsus kiitis 28. mail heaks Eesti piiride taasavamise alates 1. juunist Euroopa riikidest saabuvatele inimestele. Eestisse võivad tulla haigustunnusteta isikud, kes saabuvad Euroopa Liidu või Schengeni konventsiooni liikmesriigist või Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigist.

Igal reedel uuendatakse kehtivusega sellele järgnevast esmaspäevast nimekirja riikidest, kust Eestisse tulles tuleb jääda kaheks nädalaks eneseisolatsiooni. Eestisse reisija liikumisvabaduse piirang sõltub sellest, kas riigist, kust inimene tuleb, on koroonaviirusesse nakatunute suhtarv suurem kui 15 inimest. See tähendab, et lähteriigis peaks nakatunuid olema 15 või vähem inimest 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul. Inimesed, kes saabuvad Eestisse kõrgema nakatunute suhtarvuga riigist peavad Eestisse jõudes jääma eneseisolatsiooni.

Seotud lood:

Sama mõõdik - fikseeritud viirusesse nakatunute arv 100 000 elaniku kohta - on viiruse leviku hindamisel ja piirangute leevendamisel laialdaselt levinud. Näiteks on Terviseameti esindajad öelnud korduvalt, et kui 14 päeva jooksul tuvastatakse Eestis 100 000 elaniku kohta üle 25 juhtumi ehk kokku riigis üle 350 uue haigestunu, tekib vajadus asuda tervishoius ümberkorraldusi planeerima.

12. juuni seisuga on see näitaja Eestis 8,59, olles paari nädalaga ligi kahe võrra kerkinud. Lätis näiteks on sama arv 1,75, Leedus 3,52, Soomes 5,79.

Samuti on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium teatanud, et Eestist lendude lubamisel ja keelamisel lähtutakse teiste riikide haigestumise määrast, mis peab liini avamiseks olema 25 või vähem inimest 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul.

Teave riikide ja karantiininõuete kohta Euroopast saabujatele asub välisministeeriumi lehel.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!