Suri tekstiilikunstnik Lea Walter-Berggren

 (5)
Tekstiilikunstnik Lea Walter-Berggren
Tekstiilikunstnik Lea Walter-Berggren.Foto: Eesti Kunstnike Liit

8. augustil lahkus meie seast Eesti Kunstnike Liidu auliige, tekstiilikunstnik Lea Walter-Berggren.

Lea Walter-Berggren lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1951. aastal tekstiili erialal ning töötas seejärel aastakümneid Tallinna Kunstitoodete Kombinaadis, 1951-65 kavandikunstnikuna, 1967-1993 dekoratiivkudumisateljee kunstilise juhina ning seejärel vabakutselise kunstnikuna. 1965-68 oli ta Eesti Kunstnike Liidu tarbekunsti sektsiooni esimees.

1978. aastal pälvis ta NSVL Rahvamajanduse Saavutuste Näitusel hõbemedali Tallinna Kunstitoodete Kombinaadis kavandatud dekoratiivkangaste eest, 1982. aastal ENSV teenelise kunstniku aunimetuse ja 1988. aastal Kristjan Raua nimelise kunstipreemia. Näitustel hakkas Walter osalema 1951. aastast (sh toimus 12 isiknäitust), tema töid kuulub mitmete muuseumide kõrval ka paljudesse erakogudesse.

Lea Walter oli eesti tekstiilipildis nähtus, keda kellegagi segi ajada pole võimalik. Jõulise käekirjaga eristus ta nii ratsionaalsemas valdkonnas kombinaadi toodangut kujundades kui ka aktiivselt vabaloominguga tegeledes. Ühisjooneks on mõlemal puhul geomeetrilise kujundi abstraheeriv kujutamine. Kombinaadis kavandatud kattevaibad, linikud, õlasallid, mööbli ja dekoratiivkangad olid enamasti rütmilt, värvidelt ja ka tehnikatelt etnograafilised.

Lea Walteril õnnestus luua tunduvalt kaasaegsem laad, kus kõik nimetatud elemendid muutusid tema töötlustes moodsaks käsitluseks minevikust, ehkki ise, rahvakunsti sügavalt hinnates, ei pidanud ta seda oma otsingute allikaks. Tema sooviks oli meid uskuma panna, et need on vihjed, mida me tajume eelkõige vaatajatena.

Seotud lood:

Ka Lea Walteri vabaloomingus on tunda sarnaseid võtteid, tema põimevaibad mõjuvad tihti justkui suurendustena varasematest, kasvõi toodanguks kujundatud töödest. Kohalikus kontekstis mõjub Walter pigem modernistliku uuendaja kui traditsioonilise põimevaiba loojana.

Värvikirevas ja kontrastses käsitluses on tema põimevaipade teemaks enamasti hetked, mis panevad uskuma, et oskusliku üldistuse kõrval on tegu millegi palju isiklikuma ja emotsionaalsemaga kui vaid geomeetriline kujund ja dekoratiivne jõulisus.

Inimesena mäletatakse Lea Walterit kui suursugust daami, peenetundelist ja otsekohest, optimismi sisendavat, otsiva loomuga mitmekülgset ja tugevat, kaunist, sooja isiksust, kellega koos töötamine kulges sujuvalt, põnevalt ja loominguliselt.

Ärasaatmine toimub neljapäeval, 15. augustil kell 13.00 Rootsi Mihkli kirikus Tallinnas.