Suri okupatsioonide muuseumi asutaja Olga Kistler-Ritso

 (5)
Pildipank
Foto: Martin Dremljuga

Okupatsioonide muuseum andis teada, et USA-s suri 93-aastasena muuseumi asutada Olga Kistler–Ritso.

Olga Kistler–Ritso sündis 26. juunil 1920. aastal Ukrainas. Ta käis koolis Tallinnas ning lõpetas 1944. aastal Tartu Ülikooli arstiteaduskonna. 1944. aasta sügisel põgenes Olga Saksamaale, kus töötas põgenikelaagris silma- ja lastearstina.

1949. aastal emigreerus Kistler–Ritso Ameerika Ühendriikidesse, kus tal õnnestus avada oma silmakirurgia praksis. Kistler–Ritso oli oma eriala tunnustatud spetsialist.

Esimest korda pärast Eestist lahkumist külastas ta oma kodumaad ja lähedasi 1976. aastal. 1990. aastatel tekkis perekond Kistleril soov Eesti heaks midagi teha. 1998. aastal loodi nii Ameerika Ühendriikides kui Eestis Kistler–Ritso Sihtasutus Eesti lähiajaloo uurimiseks ning sündis idee asutada muuseum.

Okupatsioonide muuseum avati juulis 2003. Tegemist oli esimese spetsiaalselt muuseumiks ehitatud hoonega Eestis ning selle rajamist finantseeriti ainult eraannetuse toel.

Olga Kistler-Ritso oli lahkudes 93-aastane ning elas koos abikaasaga Redmondis, Washingtoni osariigis. Sihtasutuse juhtimise andis Olga üle oma tütrele Sylvia Thompsonile.

Kistler-Ritso sihtasutus toetab ka Stanfordi ülikooli Raamatukogu Balti õpingute programmi, mille eesmärk on tegeleda Baltikumi materjali kogumisega, tutvustada Baltikumi temaatikat USA-s ning teha koostööd Okupatsioonide Muuseumiga.

Okupatsioonide muuseumis on avatud näitus “Olga Kistler-Ritso – naine, kes kinkis Eestile muuseumi”, mis annab ülevaate muuseumi asutaja elust. Näitusega saab tutvuda ka muuseumi koduleheküljel.