Suri Metsaülikooli korraldaja Mare Taagepera

 (20)
Suri Metsaülikooli korraldaja Mare Taagepera
Foto: Siim Lõvi

Täna hommikul suri California ja Tartu Ülikooli professor Mare Taagepera. Koos abikaasa Reinuga oli Mare Taagepera üks kandvaid jõude Kanadas sündinud Metsaülikooli Eestisse toomisel.

Metsaülikooli arendamise ja avastusõppe edendamise eest sai ta eelmisel aastal president Toomas Hendrik Ilveselt Valgetähe III klassi teenetemärgi.

Orgaanilise keemia professor Taagepera tegeles oma elu viimastel aastakümnetel rohkem pedagoogiliste küsimustega. Eestis oli tema südameasjaks siinse kodanikuühiskonna arendamine. Ühiskondlikel teemadel võttis ta tihti sõna ka meedias, et rõhutada kaasamise ja teistest hoolimise tähtsust.

Mare Taagepera sündis 16. mail 1938. aastal Narvas. Teda jäävad leinama abikaasa Rein ja lapsed Tiina, Salme ja Jaan ning seitse lapselast.

Rein Taagepera ütles järelehüüdes, et abikaasal avastati märtsis 2011 juba levinud kasvaja. "Samalaadse kasvajaga ravirühma teised liikmed kadusid poole aastaga. Mare pidas vastu. Tal oli veel kaks aastat täisväärilist elu ja tegevust. 28. märtsil 2013 ta saatis sisse oma University of California kursuse lõpphinded ja läks siis haiglasse."

Mare Rünk sündis 16.5.1938 Narvas, elas Tartus, põgenes 1944 emaga Moskva hirmuvalitsuse eest läände ja elas aastast 1951 USAs. Õppis 1960/61 Helsingis ja abiellus 14.10.1961 Rein Taageperaga. Sai 1970 PhD kraadi keemias University of Pennsylvania’st. Õpetas alates 1971 University of California Irvine’i harus ja alates 1996 oli külalisprofessor Tartu Ülikoolis.

Seotud lood:

Mare organiseeris UCI’s teadushariduse programmi (1982-1996), saades mitmeid auhindu ja nõustades osariigi ning Washingtoni tasandil. Algatas avastusõpet Tartus, kus veetis ligi poole aastast alates 1994. Marel oli 23 teaduslikku publikatsiooni keemias, 4 Balti keskkonnaolude kohta 1980-ndail ja 10 teadushariduse alal. Oli “invited speaker” Gordon konverentsil 2007.

Mare oli noorest peale tegev eesti pagulasühiskonnas, eriti gaidluses. Pani 1970-ndail aluse loenguile sildi all “Metsaülikool Läänerannikul”. Eestis 1990-ndail ta oli hoorattaks üliõpilaskorporatsioon Filiae Patria maja omandamisel ja konverentside korraldamisel. Algatas Metsaülikooli mõtte laiendamise pagulastelt kodueesti noortele ja juhatas Metsaülikooli Käärikul selle algusest peale (2005), seda vähehaaval noorele juhtkonnale üle andes. Sai Metsaülikooli ja avastusõppe arendamise eest EV Valgetähe III klassi teenetemärgi.