Suguhaigused on tõsine oht: kondoom on uues seksuaalsuhtes elementaarne nagu turvavöö autos!

 (15)
Suguhaigused on tõsine oht: kondoom on uues seksuaalsuhtes elementaarne nagu turvavöö autos!
(Foto: TAI)

Täna algav sotsiaalkampaania „Miljon põhjust armastada“ tuletab meelde, et kondoom on kindlaim ja soodsaim viis HIVi ja teiste seksuaalsel teel levivate nakkuste vältimiseks.

„Kondoomi kasutamine partneri puhul, kelle HIV-staatus pole selge, peaks olema sama enesestmõistetav kui autosõidul turvavöö kinnitamine. Samuti hoolib kondoomi kasutav inimene nii enda kui ka oma partneri tervisest,“ ütles Tervise Arengu Instituudi (TAI) tervise ja heaolu edendamise keskuse juht Tiia Pertel.

„Mitmed seksuaalsel teel levivad nakkused ja HIV võivad kulgeda pikka aega ilma sümptomiteta, mis tähendab, et inimene ei pruugi nakatumisest teadlik olla.

Ainus viis kindel olla on teha HIV ja teiste seksuaalsel teel levivate infektsioonide testid. Uue suhte puhul on aga kondoom ainus vahend, mis seksuaalsel teel levivate infektsioonide, sealhulgas HIVi eest kaitseb.“

Kuigi kampaania on suunatud kõigile seksuaalselt aktiivsetele inimestele, siis eraldi pööratakse tähelepanu vanusegrupile 35-55, kuna siia kuuluvad isikud kasutavad kondoomi oluliselt harvem kui noored.

35-55-aastastest ei kasuta juhusuhetes mitte kunagi kondoomi üle poolte naistest ja üle kolmandiku meestest. Juhuvahekorras on olnud eelnimetatud vanusgrupist iga viies mees ja iga kaheksas naine. Samas enam kui pooled uutest HIV juhtudest on just sellest vanusgrupist.

HIV-testi on võimalik teha piiramatu arv kordi tasuta perearsti juures, ning samuti HIV nõustamise ja testimiskabinettides, seksuaaltervise- ja meestekliinikutes, naistearstide ja muude eriarstide juures. Kiirteste müüvad ka apteegid.

Kampaania kestab suve lõpuni tänavatel, televisioonis, raadios ja veebis. Info on kättesaadav nii eesti kui ka vene keeles veebilehelt www.hiv.ee, kust leiab nii lisainfot seksuaalsel teel levivate infektsioonide kohta kui ka teisi põhjuseid, miks kondoomi kasutada.

Eesti on uute HIV nakatumiste hulga poolest suhtena elanikkonna suurusesse Euroopas Läti järel teisel kohal. Eelmisel aastal diagnoositi Eestis 219 uut HIV juhtu. Kokku on Eestis HI-viirus diagnoositud 9 792 inimesel.