Spetsialist: riik vajab hädasti eakate arste

 (15)
Spetsialist: riik vajab hädasti eakate arste
Foto: Andres Putting

Eesti gerontoloogia ja geriaatria assotsiatsiooni (EGGA) esimees Jelena Leiburi hinnangul oleks Eestis hädasti vaja spetsiaalseid eakate arste ehk geriaatreid.

Täna on Eestis 122 hooldekodu, kuid ikkagi pole see teenus kõigile abivajajatele kättesaadav. Kui eakal on lähedasi, tuleb hooldekodus elamise eest maksta üle poole tasust omast taskust, vahendab ERR Uudised "Aktuaalset kaamerat".

Hooldekodu on kõige kallim abistamisteenus ja juba rahalise kokkuhoiu mõttes peab arendama ka teisi teenuseid. "Toetatud elamine on meil puudu - see võiks olla üks niisugune elamine, kus abikaasad võivad koos elada, aga neil on natukene vaja päeva jooksul abi, nii et seal esimesel korrusel on olemas keegi, kes mingi märguande peale tuleb ja aitab. Esialgu pole rohkem midagi vaja ja ei peagi kohe hooldekodusse minema," selgitas EELK Tallinna Diakooniahaigla juhataja Jelena Leibur.

Tema sõnu vajab meie riik spetsiaalseid eakate arste, kes hakkaksid juurutama eakate hindamissüsteemi, mille abil saab hinnangu anda eaka füüsilisele ja vaimsele toimetulekule ning sotsiaalsele suhtlusele.