Spetsialist, kes tuvastas Eesti esimese koroonaviiruse kandja: tekkis juba sisetunne, et proov tuleb positiivne

 (23)
Täna "Laseris": eksklusiivne käik ohtlikku laborisse!
"Ootame ja oleme valmis," ütleb Liidia Dotsenko küsimuse peale, kui palju positiivseid koroonaviiruse proove kardab ta veel leida.
"Ootame ja oleme valmis," ütleb Liidia Dotsenko küsimuse peale, kui palju positiivseid koroonaviiruse proove kardab ta veel leida.Foto: Laser/TV3

Terviseameti nakkushaiguste labori spetsialist Liidia Dotsenko meenutab täna õhtul TV3 saates "Laser" ööd, mil tuvastas Eesti esimese koroonaviiruse kandja.

"Laser" pääses eksklusiivselt Terviseameti eriti salajasse laborisse, kus igapäevaselt koroonaviirusega tegeletakse. Õhtuses erisaates näitame, kuidas viirusekahtlusega proovid laborisse jõuavad ning kuidas ohtliku haigusega kokku puutuvad laborandid töötavad.

Terviseameti Tallinna labor on avalikkusele seni olnud varjatud. Seda pole isegi tänavalt näha.

"See on täiesti eraldi maja teise maja sees - tal on oma ventilatsioonisüsteem, oma veesüsteem ja turvauksed," selgitab Terviseameti nakkushaiguste labori juhataja Külli Rae.

Töötajad pääsevad laborisse vaid täielikus kaitseriietuses ning läbi spetsiaalse mitmekordsete ustega lüüsi, kus korraga tohib olla lahti vaid üks uks. Kunagi ei tohi olla otseteed majast laborisse, alati peab üks uks suletud olema.

Hiinast saabunud koroonaviirus pole ainus, mis turvalaboris levib. Tegelikult on siin veel viiruseid - ohtlikumatest erinevad gripiviiruse tüved ja leetrid. Laboris ringi liikudes peab väga ettevaatlik olema: midagi ei tohi katsuda, kuhugi ei tohi minna ilma loata ja loomulikult tuleb panna kaitseriided selga.

Seotud lood:

Ohutuse mõttes ei soovita laborijuhataja isegi tervitusel kätt suruda. Oht erinevate haigustekitajate levikuks on liiga suur. Käed kästakse hoopis kitli taskus hoida.

"Laseri" ringkäigu ajal käib turvalaboris kibe töö - äsja on saabunud uued kahtlased proovid. Kokku on Terviseameti nakkushaiguste laboril võimalik analüüsida 60 inimese proove.

"Panin just viis koroonakahtlusega proovi masinasse," selgitab Terviseameti nakkushaiguste labori spetsialist Liidia Dotsenko ja lisab: "Nüüd ootame ja vaatame, pooleteise tunni pärast on vastus käes."

Just Liidia Dotsenko oli see inimene, kes möödunud neljapäeva hilisõhtul Eesti esimest positiivset koroonaproovi analüüsis.

"Kell pool kümme mulle helistati ja kell 22:15 olin juba laboris ja hakkasin tegutsema. Kella kaheks oli vastus käes," kirjeldab Dotsenko ja lisab: "Kuigi suhtlesin enne arstiga ja tekkis juba sisetunne, et proov tuleb positiivne ja tuleb kohe öösel ära teha," tõdeb Dotsenko.

Kui palju positiivseid proove kardab Dotsenko veel leida?

"Ma loodan, et ei tule väga palju, aga kes teab. Ootame ja oleme valmis," jääb Dotsenko raske töö juures positiivseks.

"Laser" on TV3 eetris täna õhtul kell 20.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!