Maailma Majandusfoorumi tänavusest soolise võrdõiguslikkuse aruandest selgub, et Eesti on soolise võrdõiguslikkuse tabelis 135 riigi hulgas 60. kohal. Ansipi peaministriks oleku aja jooksul ehk aastatel 2006-2012 on Eesti kukkunud 31 kohta,“ märkis Marianne Mikko SDE teatel arupärimist üle andes.

„Ajal, kui maailma arenenud riigid pingutavad võrdõiguslikkuse parandamise nimel, istub Eesti valitsus käed rüpes. Läti on samal ajal tõusnud 19. kohalt 15. ja Soome kolmandalt kohalt teisele kohale.“

Mikko sõnul on Eesti jätkuvalt suurima soolise palgalõhega Euroopa Liidu riik. Läinud aasta septembris tegi riigikogu valitsusele ülesandeks töötada välja tegevuskava naiste ja meese palgalõhe vähendamiseks. Paraku keskendub juulis heakskiidu saanud tegevuskava peamiselt teavitustööle, lisas Mikko.

Sotsiaaldemokraadid küsivad peaministrilt, millal valmib tegevuskava osa, mis hõlmab riiklikku järelevalvet, seadusandlust ja kollektiivläbirääkimisi.

„Palgaerinevuse kaotamiseks soovitab Euroopa Komisjon selgitada tööandjatele soolise võrdõiguslikkuse majanduslikku põhjendatust ning kollektiivlepingute olulist rolli palgavahede kaotamisel. Mis kaalutlustel ei lisatud neid meetmeid tegevuskavasse?,“ seisab arupärimises.

Palgalõhe vähendamise tegevusi on kavas rahastada 85 protsendi ulatuses Norra finantsmehhanismi programmi ja Euroopa Sotsiaalfondi programmi toel. „Välisabil põhinev tegevus diskrimineerimise vastases võitluses on kohane noore demokraatiaga arenguriigile, mitte Euroopa Liidu, NATO ja OECD liikmele. Kas teie juhitav valitsus näeb ka Eestil mingit vastutust või tegeletakse sellega üksnes siis, kui välisdoonorid projekte rahastavad?,“ pärib Mikko Ansipilt.