Sotsiaalkomisjon saatis korgijoogi keelustamise eelnõu esimesele lugemisele

 (10)
Margus Tsahkna
Margus TsahknaFoto: Ester Vaitmaa

Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas tänasel istungil saata täiskogusse esimesele lugemisele valitsuse algatatud narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduse muutmise seaduse eelnõu

"Tegu on nn korgijoogi keelustava eelnõuga, millega lisatakse vastavad keemilised ühendid narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimistusse. Sellega soovime piiri panna eelkõige ööklubides esinenud juhtudele, kus neid aineid märkamatult jooki lisades viiakse ohver abituse seisundisse," ütles sotsiaalkomisjon esimees Margus Tsahkna.

Eelnõuga piiratakse tervisele ohtlike keemiliste ühendite kättesaadavust psühhoaktiivse toime saamise eesmärgil ja luuakse võimalus lisada narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja keemilised ühendid, mille käitlemine on keelatud siis, kui eesmärk on isikule narkojoobe tekitamine.

Eestis on praegu probleemiks keemiliste ühendite gammabutürolaktooni (GBL) ja 1,4-butaandiool (1,4-BD) suukaudne tarbimine narkojoobe tekitamise eesmärgil. Need on ained, mis suukaudsel manustamisel muunduvad organismis psühhotroopseks aineks gammahüdroksübutüraadiks (GHB).

Eelnõu on täiskogus 10. oktoobril, komisjoni ettepanek on eelnõu esimene lugemine lõpetada.