Sotsiaaldemokraadid: lastega pered ja eakad vajavad abi, et kriis üle elada

 (44)
Sotsiaaldemokraatide volikogu kogunes Tartu
Sotsiaaldemokraatide esimees Indrek SaarFoto: Argo Ingver

Sotsiaaldemokraatlik Erakond esitles täna oma ettepanekuid kriisiga toime tulemiseks, mis keskenduvad eeskätt lastega perede ja eakate inimeste aitamisele ning pakuvad lahendusi ka eriolukorras valusalt pihta saanud väikeettevõtjatele.

Erakonna esimehe Indrek Saare sõnul peab kriisiaegne riigi majandus- ja sotsiaalpoliitika olema suunatud Eesti inimeste toimetuleku ja heaolu tagamisele.

"Oleme sisenemas majanduskriisi, mille ulatus ja sügavus on hetkel täiesti prognoosimatu. On ennustatud 14-protsendilist majanduslangust ning koguni neljandiku meie SKT õhku haihtumist. Peame kindlasti toetama ettevõtteid, et aidata neil rasked ajad üle elada. Samal ajal vajame sotsiaalseid kriisimeetmeid, mis aitavad inimesi olukorras, kus me näeme kiirelt kasvavat tööpuudust, sissetulekute kadumist või langust, inimeste raskustesse sattumist kodulaenude maksmisel ning oma perede heaolu tagamisel," ütles Saar.

Muuhulgas pakuvad sotsiaaldemokraadid välja järgmised lahendused:

1. Kodulaenumaksetega raskustesse sattunud peredele tagatakse aastane laenupuhkus.

2. Kooliealiste lastega peredele makstakse erakorralist 500 eurost toetust ühe lapse kohta, et hüvitada perele koduõppele üleminekuga seoses tehtud erakorralised kulud.

4. Nooremate lastega perede toetamiseks tuleb üle Eestimaa kaotada lasteaedade kohatasu. Kohalikele omavalitsustele tuleb hüvitada saamata jääb tulu.

Seotud lood:

5. Leevendamaks hooldekoduteenust vajavate eakate ja nende perede majanduslikku olukorda tuleb eriolukorras hüvitada hooldekodukoha maksumuse ja pensioni vahe.

6. Maksame hüvitisi ka käsundus- ja töövõtulepingu alusel töötajatele, FIE-dele ning väiksemas mahus osaühingute juhatuste liikmetele, kes ei ole tasunud töötuskindlustusmakseid.

7. Maksame üksinda elavatele eakatele mõeldud toetuse erandkorras välja kaks korda – kevadel ja sügisel.

Sotsiaaldemokraatide ettepanek näeb ette täiendavaid meetmeid ka e-ümberõppe, vaimse tervise alaste teenuste ja abi kättesaadavuse parandamiseks ja muudes küsimustes.

Sotsiaalsete kriisimeetmete välja töötamisega tegeles sotsiaaldemokraatide fraktsiooni juures töörühm, kuhu kuulusid teiste seas endised sotsiaalministrid Riina Sikkut, Jevgeni Ossinovski, Helmen Kütt ja Rannar Vassiljev, aga ka erakonna aseesimees Lauri Läänemets. Töörühma tööd juhtis samuti Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda kuuluv riigikogu liige Raimond Kaljulaid.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!