Soome leht: Eesti ja Venemaa lähiajal ei lepi

 (357)
Medvedjev, Putin, Vene, president, valimised
AFP/Scanpix

Eesti juhtkond ei usu, et Venemaa president Dmitri Medvedev hakkab kiiresti parandama riikidevahelisi suhteid. President Toomas Hendrik Ilvese ja peaminister Andrus Ansipi arvates peaks aga algatus tulema just Venemaalt, kirjutab ajaleht Turun Sanomat

“Nad peavad tahtma häid naabrussuhteid,” rõhutas peaminister Ansip välismaistele ajakirjanikele esinedes, kirjutab soome leht.

“On kahju raisata niipalju aega sellele, et vastame Venemaa valelikele väidetele. Peaksime jõudma tasemele, kus võiksime kasutada oma energiat paremini õigetele asjadele, ja mitte sellele, kumb ütleb agressiivsemalt ja vaimukamalt,” arutles välisminister Urmas Paet.

President Ilvese arvates Medvedevi tulek muutust ei too. Venemaa riigiduumas on praegu arutlusel seadusemuudatus, mis laiendab peaminister Vladimir Putini volitusi välispoliitikas. “Nii on Venemaa välissuhted jätkuvalt sama mehe käes hoolimata presidendivahetusest,” märkis Ilves.

Artiklis märgitakse ka, et Venemaa on nõudnud Eestilt genotsiidis süüdistatava Arnold Meri kohtuprotsessi lõpetamist.

“Miks me peame kohtuprotsessi peatama? Kas te kujutate ette, et Saksamaa nõuaks Iisraelilt [natsikurjadegija Adolf] Eichmanni karistamata jätmist? Ennemini tuleks küsida, milline riik nõuab kohtuprotsessi katkestamist, mis puudutab inimsusevastast kuritegu,” imestas Ilves.

Samas kinnitas Eesti valitsus välisajakirjanikele, et riik ei ole Venemaast majanduslikult sõltuv. Peaminister Ansip tuletas meelde, et Eestisse tulevatest välisinvesteeringutest on Venemaa osakaal ainult kolm protsenti ja enamus ekspordist suundub Euroopa Liitu.

“Kui meie ettevõtted kurdavad, kui raske on Venemaal poliitika tõttu äri teha, soovitan neil vaadata mujale. Näiteks Ukrainas on turg 50 miljoni inimesega,” märkis Paet.