Sofi Oksanen võitis tähtsa Prantsuse kirjanduspreemia

 (23)
Sofi Oksanen võitis tähtsa Prantsuse kirjanduspreemia
Foto: Andres Putting

Sofi Oksaneni edu Prantsusmaal jätkub. Teisipäeval võitis Eesti juurtega Soome kirjanik maineka Prantsuse kirjanduspreemia Prix Fémina. Samal ajal on „Puhastus” ehk prantsuse keeles „Purge” riigi müüdumaid romaane ja oli eelmisel nädalal raamatumüügi edatabelis esimene.

Prix Fémina võitja nimi avalikustati Pariisi südames luksushotell Crillonis teisipäeva pärastlõunal. Oksanen ei saanud kohale tulla, sest oli Islandil Põhjamaade Nõukogu kirjandusauhinda vastu võtmas, teatab YLE Uutiset.

Prix Féminad peetakse Prantsusmaal tähtsaimaks välisautorile antavaks preemiaks. Oksanen on esimene, kes on saanud selle auhinna oma esimese prantsuse keelde tõlgitud romaani eest. Enne teda on Prix Fémina võitnud teiste hulgas britt Ian McEwan ja ameeriklane Joyce Carol Oates.

Prix Fémina žürii koosneb traditsiooniliselt naistest ja auhind loodi omal ajal protestiks eelmise sajandi alguses valitsenud tavale, mille kohaselt autasustasid mehed mehi.

Augustis valis Prantsusmaa suurim raamatupoekett Fnac valis „Puhastuse” aasta romaaniks. Oksanen kandideerib ka homme välja antavale tõlkekirjanduse auhinnale Prix Médicis’le.