Siseminister Mart Helme: oleme koroonaviiruse leviku peatamiseks valmis tegutsema

 (143)
PPA Peadirektor Elmar Vaher ja siseminister Mart Helme annavad ülevaate 2019. aastast siseturvalisuse tagamisel
Mart HelmeFoto: Kretel Kuusk

Siseminister Mart Helme sõnul on siseministeerium valmis toetama sotsiaalministeeriumi ja terviseametit võimaliku hädaolukorra lahendamisel.

"Siseministeerium koostöös politsei- ja piirivalveametiga saab sotsiaalministeeriumi ja Terviseametit toetada haiguskolde piirkonnas, näiteks mõnes linnas, asutuses või kasvõi laeval, karantiini kehtestamisel ja liikumispiirangute, ürituste korraldamise keelu või mõnes konkreetses piirkonnas viibimiskeelu rakendamisel," ütles siseminister Mart Helme. "Seda kõike saab vahetu ohu korral teha ka ilma eriolukorda välja kuulutamata."

Siseminister lisas, et eriolukorra väljakuulutamise ettepaneku Vabariigi Valitsusele teeb sotsiaalminister Terviseameti ettepanekul. Juhul kui valitsus otsustab koroonaviiruse tõttu eriolukorra välja kuulutada, määratakse eriolukorra juhiks samuti sotsiaalminister.

"Vabariigi valitsuse otsusel saab riigipiiri ka sulgeda või sisepiiril piirikontrolli kehtestada, kui Terviseamet selleks ettepaneku teeb," märkis siseminister. "Ka siseministril on õigus vahetut tegutsemist nõudvas olukorras taastada sisepiiril piirikontroll, et politsei- ja piirivalveamet koostöös terviseametiga saaks läbi viia sanitaarkontrolli. Siseministril on õigus piiripunkt ka sulgeda, kuid sellele peab järgnema Vabariigi valitsuse üksmeelne otsus," lisas siseminister Helme.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!