Sirbi peatoimetaja Kaarel Tarand: ajalehed levitasid mõõdutundetult valeinformatsiooni

 (96)
Kaarel Tarand
Päevaleht/Pressifoto, Raigo Pajula

Kultuurilehe Sirp peatoimetaja Kaarel Tarandi hinnangul jätsid eelmisel nädalal allikakaitse seaduseelnõu vastu protestinud ajalehed sihilikult esitamata objektiivse ja täieliku informatsiooni seaduseelnõu tegeliku sisu kohta ja heitsid selle asemel õhku põhjenduseta kahtlusi Eesti kohtuvõimu sõltumatuse aadressil, hirmutasid avalikkust tsensuuriohuga, levitasid mõõdutundetult valeinformatsiooni ning esitasid põhiseaduslikule rahvaesindusele ultimaatumi loobuda valitsuse esitatud eelnõu menetlemisest.

Eelmisel nädalal ilmutasid kuus ajalehte tühja lehekülje, millel oli vaid üks kommentaar: „Selline on Eesti ajakirjanduse tulevik, kui riigikogu võtab vastu justiitsminister Rein Langi esitatud nn ajakirjanduse allikakaitse seaduseelnõu 656 SE. Eelnõu võimaldaks uurivat ajakirjandust viljelevaid ajakirjanikke vangi panna, kohustada neid infot andnud allikate nimesid avaldama ning trahvida väljaandeid lihtsalt hoiatuseks, enne paljastavate artiklite ilmumist”.

Kaarel Tarandi sõnul jätkas trükiajakirjandus eelmisel nädalal kampaania korras ähvardustööd, et sundida riigikogu valitsuse esitatud seaduseelnõu 656 SE mitte arutama ja menetlusest välja arvama.

"Neljapäeval avaldasid ajalehed valge külje, kus väideti seaduseelnõu kohta seda, mida seal ei sisaldu, nimelt, et seadusega tahetavat hakata võimu kuritegudest teatanud anonüümseid allikaid paljastama ja väljaandeid „lihtsalt hoiatuseks trahvima”", märkis Tarand.

"Ja nii kestis see terve nädalavahetuse: ise oli loodud „fakt”, seda vaidlustada kellelgi ei lastud, valeinfole aga rajati hulk kommentaare, nii et ka kurt kuulis, millist jõledat kuritegu ajakirjanduse vastu valitsus kavandavat," leidis kultuurilehe peatoimetaja, kelle sõnul on ajakirjandusjuhtidel raske tunnistada, et ka nemad ei ela seadusest kõrgemal.