Sester teeb ettepaneku maksutõuse leevendada

 (150)
Värske rahandusminister Sven Sester.
Värske rahandusminister Sven Sester.Foto: Ilmar Saabas

Rahandusminister Sven Sester läks Delfile teadaolevalt täna valitsuse kabinetiistungile ettepanekuga jätta ära hotellide käibemaksu tõus ja 2019. aasta kütuseaktsiisi tõus. Selle asemel käib ta välja ettepaneku avaliku sektori kulutuste senisest tõsisemaks kärpimiseks ning alkoholi ja tubaka aktsiisi tõstmiseks.

Kütuseaktsiisi on valitsusel koalitsioonilepingu kohaselt plaanis tõsta järgmise nelja aasta jooksul igal aastal. Viimane maksutõusu aasta peaks olema 2019. Selleks ajaks peaks kütuseaktsiis ja sellest tulenevalt ka kütuse hind olema Lätiga võrreldes väga kallis, mistõttu 2019. aastaks planeeritud maksutõusu ärajätmine leevendab maksutõusu mõju.

Majutusasutuste käibemaksu oli plaanis tõsta senisest üheksalt protsendilt 20 protsendile. Hotellipidajate hinnangul muudaks maksutõus sektori rahvusvaheliselt konkurentsivõimetuks. Selle maksutõusu jätab Sesteri plaani kohaselt valitsus ära.

Ärajäetavate maksutõusude kompenseerimiseks on kavas avaliku sektori kulusid seniplaneerituga võrreldes veelgi enam kärpida, samuti peaks alkoholi ja tubaka aktsiis tõusma veel enam, kui seni kavas.