“Me arendame tõesti avalikes huvides vallahoonet, samas peame panema isikliku vara tagatiseks,” möönis Murru küla seltsi esimees Signe Rõngas. Ta märkis, et juhatuse liikmete jaoks on tegemist sundkäiguga, sest vastasel juhul jääb neil eurotoetus saamata ja maja korda tegemata, seda aga külarahvas kindlasti ei soovi, kirjutab Pärnu Postimees.

Tagatisi on vaja laenu saamiseks, sest Euroopa Liidu toetuse maksab PRIA alles siis välja, kui kõik tööd on tehtud ja samas suurusjärgus summa ära kulutatud. Laenuintresside kate suurusjärgus 30 000 krooni tuleb mittetulunduslikul ühingul endal teenida.

“Kui selts ei suuda pangale intresse maksta või juhtub projektiga midagi ja PRIA seetõttu ei aktsepteeri meid, me toetust ei saa ja oleme selle miljoni pangale võlgu,” selgitas Rõngas.

Seekord taotles selts 928 157 krooni Suigu seltsimaja kohvikuosa renoveerimiseks, et luua seal võimalused toidu valmistamiseks ja kohalike ettevõtete töötajate toitlustamiseks. Ühtlasi on kohvik kohalikele kooskäimise kohaks. Kogu kohvikust teenitud tulu panustab selts maja ülalpidamisse või laenuintresside katteks.

Pärnumaa Kodukandi eestvedaja Krista Habakukk möönis, et sellist riski võtta ja eurotoetusi taotleda julgevad vähesed külaseltsid. Paljud jäävad pidama selle taha, et 90 protsenti ehituse eeltöödest ei ole toetuse saamiseks abikõlblikud, igasugune ehitus eeldab aga projekte ja muid eeltöid.

See on ka Habakuke arvates üks põhjusi, miks taotles Pärnumaal külade uuendamise ja arendamise meetmest eurotoetust vaid 17 külaseltsi summas 8,7 miljonit krooni, kuigi raha olnuks jagada poole rohkem.