Seitse laagris viibinud last haigestus noroviirusesse

 (89)
Minu Unistuste Päev Lastehaiglas koos Lennaga
Foto on illustreeriv.Foto: Priit Simson

Eile õhtul sai terviseamet teate, et seitse Harjumaa päevalaagrist tulnud last on haigestunud. Täna saabunud laboratoorse uuringu tulemuste järgi nakatusid lapsed Norwalki viirusesse.

Haigestumise sümptomid, milleks olid oksendamine ja kõhulahtisus, ilmnesid lastel Harjumaal asuvat vaba aja veetmise parki külastades. Nakatunute abistamiseks saabus sündmuskohale kolm kiirabibrigaadi, neli haigestunut toimetati ravile Lääne-Tallinna keskhaigla nakkuskeskusesse. Kolm last lubati kodusele ravile.

Terviseameti hinnangul haigestusid lapsed enne lõbustuskohta jõudmist ja nakkus saadi ilmselt toidu teel.

"Tuletame meelde, et toidu õige käitlemine ja korralik kätehügieen on tervise ja nakkuste vältimise seisukohalt väga oluline. Seda eriti siis, kui ilmad on soojad," ütles terviseameti põhja regionaalosakonna tervishoiu menetlusgrupi juht doktor Juta Varjas. Samuti peaksid haigustunnustega inimesed vältima ühisüritusi, et nakkus ei leviks.

Noroviirused ehk Norwalk-viirused põhjustavad inimestel gastroenteriiti, mis on tuntud ka talvise oksendamistõvena, mida rahvakeeles tuntakse vääralt "kõhugripina". Noroviirused esinevad nakatunud inimese roojas ja okses.

Noroviirushaigus ei ole tavaliselt raske kuluga, kuigi inimene võib tunda end väga haigena ja korduvalt oksendada. Haigestunud paranevad ühe-kahe päeva jooksul ning pikaajalisi tervisehäireid ei teki.

Kui haigestunu ei suuda juua piisavalt vedelikku oksendamise või kõhulahtisusega kaotatud vedeliku asendamiseks, võib organismis tekkida dehüdratatsioon ehk veetustumine. Veetustumine tekib tavaliselt ainult väikelastel ning väga vanadel ja nõrgenenud immuunsüsteemiga isikutel.

Kuidas vähendada noroviirusega kokkupuutumise riski:
• Käsi tuleb tihti pesta, eriti pärast tualeti kasutamist ja mähkmete vahetamist ning enne toidu valmistamist ja söömist

• Enne söömist tuleb puu- ja aedvili hoolikalt pesta

• Saastunud pinnad tuleb puhastada ja desinfitseerida

• Viirusega saastunud riided ja voodipesu tuleb kuuma vee ja detergendiga pesta

• WC pott ja selle ümbrus tuleb hoida puhtana