Savisaare kampaaniaürituste esikümme: massiivne Ülemiste vanake, Supermani jõulutervitus, Hundisilma puhastusriitus - mis järgmisena?

 (106)
Edgar Savisaar
Edgar SavisaarFoto: Eesti Päevaleht/Delfi, kollaaž

Pühapäeval kutsub Keskerakonna esimees ja korruptsioonikahtlustuste tõttu ametist kõrvaldatud Tallinna linnapea Edgar Savisaar kõiki huvilisi Hundisilmale lahtiste uste päevale, et pärast kapo läbiotsimisi tuua taluõuele positiivset energiat, toimub ka maagiline puhastusriitus. Selle kõige taustal on paslik kronoloogilises järjestuses välja tuua Keskerakonna esimehe viimase kolme aasta kümme enim tähelepanu pälvinud promoüritust.

1. Ülemiste vanake avas liiklussõlme

Meeleavalduste saatel avas 10. oktoobril 2013 Edgar Savisaar koos Ülemiste vanakesega Ülemiste liiklussõlme. Ülemiste vanake oli viiekordse maja kõrgune ning üle 20 000 euro maksma läinud monstrum, kellega linnapea dialoogi pidas. Kraana noole otsas kõlkuv Ülemiste vanake lubas Savisaarele, et uue liiklussõlme pärast Tallinna linna siiski ära ei uputata. Keskpäeval avati Tallinna linnapea Edgar Savisaare poolt pidulikult Ülemiste liiklussõlm. Meelis Pai ütles Õhtulehele, et avamise staar, hiiglaslik Ülemiste vanake läks maksma 11 800 eurot. Kui arvestada, et penoplastist vanake ütles vestluses linnapeaga kokku 82 sõna, maksis Ülemiste vanakese etteaste vähemalt 144 eurot sõna pealt. Vaata lähemalt videost!

2. Valmis singel "Kaunis maa"


Tallinna kesklinna valitsus korraldas 10. oktoobril 2013 Vabaduse väljakul laser-show’ga sügispeo, kus linnapea Edgar Savisaar esitas ka oma hiti "Kaunis maa". Peo eelarve on linnapea nõuniku Meelis Pai sõnul umbes 35 000 eurot.
Seotud lood:

Sügispeo kontserdil esinesid rahvale Erich Krieger, Getter Jaani, Jaagup Kreem ja RAMi Lõbusate Poiste Bänd. Ligi tund aega kestvale kontserdile järgnes ilutulestik ja sümfooniline laser-show.

Siinkohal on välja toodud videomeenutus Savisaare singlist "Kaunis maa":

3. Savisaar avas Lipo Mupo kaitsva silma all

21. mail 2014 avas Tallinna linnapea Edgar Savisaar suurejooneliselt Lasnamäel linnapoe nimega Lipo. Linnavalitsus oli poe avamisele targu kohale toonud ka munitsipaalpolitsei (mupo), et rahvamasse vaos hoida. Oli ju ka põhjust - tuhat esimest poekülastajat said kingituseks šokolaadimedali. Ei puudunud ka rohelised õhupallid.

4. Legendaarsed jaanipeod Hundisilmal

Selle aasta 18. juunil teatas Keskerakond, et erakonna esimees ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar jätkab taastusravi kodus ja seoses sellega jääb tänavu jaanituli Hundisilmal ära. Sellest hoolimata on aga varasematel aastatel olnud korralikud jaanipeod ning Delfi Publiku toimetus tegi põhjaliku ülevaate varasemate jaanipidude tipphetkedest. Loe ja vaata SIIT.

2014.aasta jaanipeo videokokkuvõte on aga siin:

Pärast ühte legendaarset jaanipidu Hundisilmal aastal 2012, uuris Delfi Publik, kes on need särasilmsed, tõusvad tähed Hundisilmal, kellelt võiks edaspidi hüva nõu küsida nii tasuta ühistranspordi kui muudel teemadel. Tundub, et ka noorte keskerakondlaste seas oli populaarne erakonna esimehe eeskujul lasta neidudel särada vihmavarjusid hoides. Aastaks 2015 ei küsi enam ükski ajakirjanik, kes on need kaks noormeest: Urmo Saareojast on sirgunud Keskerakonna Noortekogu esimees ning tema kõrval on Keskerakonna ja Tallinna linnavolikogu pressisekretär Taavi Pukk. Pildigaleriist on näha ka Siret Kotkat.

5. Savisaar kehastus Supermaniks

2014. aasta jõulupühad saabusid Savisaare heroilise tervitusega: temast sai 35 000 euro eest kergel sammul uisutav Superman. Tallinna linnavalitsuse jõulutervitus tegi linnapeast superkangelase, kes mängleval kergusel uiskudega oma mineva aasta suurima projekti rambivalguses ehk Lasnamäele rajatud Tondiraba jäähallis liugleb ja trikke teeb, et siis hetkeks ka rihm lõdvaks lasta ja kõht pigistavast trennipüksist välja päästa. S-täht Savisaare kostüümi rinnaesisel viitab selgelt Supermanile, kui ta nendib kõrvalosas üles astuva jäähalli juhataja ning iluuisutaja Jelena Glebova kiitusele, et "Sai ikka sel aastal rabatud küll!". Klipi tootmisele kulutas linn 35 000 eurot (tootjaks Tuisk Film Production OÜ).

Evelyn Sepp ütles taolise triki kohta järgmist: "Vana inimene, kes veab selga Supermani särgi, ei ole naljakas, vaid halenaljakas. Kuid see protsess on olnud pikk ning pöördumatu ja sellest on väga kahju." Ta lisas, et Savisaar on end täiesti nurka mänginud: "Sealt välja tulekuks on aga vaja juba hoopis teistsugust väärtusskaalat ja poliitilist arsenali kui naeruväärsed plakatid." Tundub, et Savisaarele on Superman varemgi imponeerinud: tähelepanelik silm võis märgata, et Ülemiste liiklussõlme maskott, Ülemiste vanake, kandis näiteks Supermani motiivides aluspükse...

6. Tasuta jääpidu Tondiraba jäähallis

Tallinna linnapea Edgar Savisaar korraldas selle aasta 18. jaanuaril Tondiraba jäähallis valimispeo, kus rahvale pakuti tasuta nautimiseks jääetendust ning jaotati ohtralt Keskkerakonna valimismaterjale: helkureid, parkimiskaarte ja lendlehti. Jäähall sai rahvast pilgeni täis, peamiselt olid kohal kohalikud ehk Lasnamäe linnaosa venekeelsed elanikud.

Enne etendust peetud kõnes rõhutas Savisaar, Lasnamäe linnaosa vanem Olga Ivanova käekõrval, vastvalminud Tondiraba spordikompleksi märgilist tähtsust, panust uisusporti ning suurt tulevikku. Samuti tuletas meelde maailmas kiidusõnu pälvinud tasuta linnatranspordi teostamist, unustamata meenutada, et Eesti valitsus seda siiani ei tunnusta. Pärast Savisaare lahkumist vallutasid uisuvälja klounid. Uhkete piruettidega lõbustasid vaatajaid kirevad ja energilised noored uisutajad.

7. "Mürgitatud pirukad" viisid kakluseni

23. jaanuaril 2015 avati järjekordse promoüritusena Tallinnas Harjumäel Edgari kohvik. Sellel aastal läks Savisaare kohviku avamisel poliitaktivisti ja vanaproua ning kohvikukülastaja ja "roheliste mehikeste" vahel rüseluseks

Kohale oli tulnud palju inimesi ning teiste seas olid kohal ka Eesti Vabaerakonna liige ja aktivist Jevgeni Krištafovitš ning rohelisse riietatud maskidega noored, kelle kohaolek häiris üritusest osavõtjaid seevõrd, et kaks neist otsustasid provokaatoreid rünnata. Krištafovitš hoidis silti kirjaga "Savisaare pirukad on mürgised". Mingil hetkel otsustas üks vanem proua selle sildi noormehelt ära rebida ja sellest intsidendist tekkis rüselus, mis päädis nii Krištafovitši kui ka proua eemaldamisega turvameeste poolt.

Lisaks seisid kohviku ees ka kolm nooremapoolset rohelisse riietatud maskides inimest, kes kandsid enda rinnal ja seljal kirillitsas kirjutatud silte kirjaga "roheline mehikene". Ka nende noorte tegevus näis kohaletulnuid häirivat niivõrd, et üks mees otsustas mingil hetkel ühelt "roheliselt mehikeselt" maski ära rebida.

Edasi kulges üritus aga juba rahulikumalt ning oli see siis Savisaare rahustav embus või soojate pirukate lõhn, kuid rahvas näis rahul olevat. Muusikalisi elamusi pakkusid Erich Krieger ja Eduard Toman ning hämarasse talveõhtusse tõid valgust tuležonglöörid.

8. Savisaar kehastus lipo fortuunaks

21. jaanuaril 2015 loosis Edgar Savisaar Lasnamäel asuvas linnapoes välja 15 kümneeurost toidupakki. Tegemist võib olla pealtnäha väikese teoga, kuid vaid neli päeva hiljem otsustas linna jagada märksa suurema summa eest tasuta kraami.

9. Linn jagas 150 000 euro eest toidupakke

25. jaanuaril 2015 kirjutas Delfi, et Tallinna linnavalitsus jagab linnaosavalitsuste kaudu enne valimisi inimestele 150 000 euro ulatuses toidupakke. Opositsiooni ettepanek toidupakid laiali jagada toidupanga kaudu, nagu tavaliselt, lükati tagasi. Opositsioon kahtlustab, et põhjuseks võib olla Keskerakonna soov linna raha eest enne valimisi endale reklaami teha.

Tallinna linn eraldas 2015. aasta linnaeelarvest 150 000 eurot toidupakkide jagamiseks I kvartalis. Tegelikult saab Tallinn sel aastal 222 585 eurot eurotoetusi vaesuses inimestele toiduabi andmiseks, aga kuna see abi jõuab reaalsuses kohale veebruari lõpus või märtsis, otsustas Tallinna omalt poolt korraldada eraldi toiduabi jagamise 150 000 euro eest kuni Euroopa Liidu toiduabi taastumiseni märtsis-aprillis.

10. Maagiline puhastusriitus Hundisilmal

"Tooge kaasa positiivne energia, mis siit talust kapo poolt ära viidi!" kutsub Edgar Savisaar sel pühapäeval kella 12-16 kõiki huvilisi Hundisilma tallu, vahendab Pealinn. Külalisi kostitakse supiga ning lauluga, vastu oodatakse positiivset meeleolu ja häid soove, sest pärast kapo läbiotsimist on Savisaarel olnud raske ja ebamugav kodus olla. "Mis muud see oli, kui mitte Hundisilma rüvetamine," teatas ta.

Pärast külaliste lahkumist leiab Hundisilmal aset maagiline puhastav riitus, et vabastada koht sinna sissetunginud halbadest energiatest ning seejärel pühitseb kirikuõpetaja puhtaks saanud Hundisilma talu uuesti sisse.