Savisaar: Eesti vajab mõttevärskust

 (174)
Edgar Savisaar
Foto: Andres Putting

Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare arvates vajab Eesti majanduskriisist väljumiseks mõttevärskust. Samuti leiab Savisaar, et valitsuskoalitsiooni sees on analüütilist mõtlemist pakkunud seni vaid Mart Laar.

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ütles täna Saaremaal Kuressaares konverentsil „Eesti majanduspoliitika 2008“ peetud ettekandes, et Eesti vajab majanduskriisist väljumiseks ettevõtjate ja poliitikute ühiseid jõupingutusi värskete ideede ja lahenduste leidmiseks, teatas Keskerakond.

„Erinevate ideede võrdluses, võistluses ja arutelus on võimalik välja selekteerida need kõige õigemad ja paremad, mis vastaksid nii ettevõtjate huvidele kui ka kogu ühiskonna ootustele ja vajadustele,“ ütles Savisaar. „Keskerakond ei välista ühegi poliitilise jõu ega huvigrupi ettepanekuid Eesti majandusarengu tugevdamiseks.“

Savisaare tõdes, et valitsuskoalitsioonist on ainsana tõsisema analüüsi pakkunud välja Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Mart Laar.

„Seevastu Reformierakond on jäänud kõrvaltvaataja rolli,“ märkis Keskerakonna esimees. „Mis kasu on Reformierakonna jutust Eesti jõudmisest 15 aastaga Euroopa rikkaimate riikide hulka, kui samal ajal ei pakuta välja tegevusi, mis seda eesmärki saavutada aitaksid.“

Savisaar tõdes, et eelmine kvartal oli esmakordne Eesti riigi ajaloos, kus meie majanduskasv oli Euroopa Liidu madalaim „Balti tiigrist on saanud Euroopa kõige aeglasemalt areneva majandusega riik,“ märkis ta.

Savisaare sõnul ei saa tõsiselt võtta peaminister Andrus Ansipi juttu, et aeglane majanduskasv on tingitud kütusehinna kallinemisest maailmaturul ning Ameerika Ühendriikidest alguse saanud kinnisvara kriisist, mida Eesti valitsus mõjutada ei suuda.

„Samas oli Slovakkia majanduskasv viimases kvartalis ligi üheksa protsenti,“ tõdes Keskerakonna esimees. „Ju siis Eestiga võrreldav väikeriik Slovakkia kontrollib nii maailma kütusehindu kui ka Ameerika kinnisvara turgu. Ka inflatsioon on Slovakkias kontrolli all ning see riik liitub järgmisena euroga.“

Savisaare sõnul Reformierakond eksitab inimesi, püüdes jätta muljet, et õhuke riik ja valituse ükskõiksus riigis toimuva osas on parimad ja ainuvõimalikud lahendused edasiminekul.

„Kui Eesti riik soovib toetuda siin elavatele ja töötavatele inimestele, siis peab ta omalt poolt ka hoolivat suhtumist inimestesse üles näitama,“ ütles Savisaar. „Riik peab majanduspoliitiliselt suutma luua inimestele piisavalt motiveeriva töö ja elukeskkonna, et inimesed oleksid huvitatud elama ja töötama Eestis, mitte olema sunnitud liikuma elementaarse elamisraha teenimiseks välisriikidesse.“

Savisaar rõhutas hea hariduse tagamist, kui üht olulist tahku majanduse arendamises. Samuti pidas ta oluliseks, et töötajatele loodaks tingimused, kus nad jääksid Eestisse ja arendaksid Eesti majandust, mitte ei läheks välismaale sealset elu turgutama.

„Kuulus prantsuse teadlane Pasteur on öelnud, et piisab sellest kui Prantsusmaalt lahkub 300 õpetlast ja haritlast, muutub Prantsusmaa idiootide riigiks,“ märkis Savisaar.

Savisaare sõnul on Keskerakonnal terviklik majanduspoliitiliste meetmete pakett, mis on avatud diskussiooniks. „Mõned lihtsameelsed arvustajad on sealt suutnud üles noppida üksnes munitsipaalpoodide idee, kuid neile on käinud üle jõu analüüsida pakutud meetmeid süsteemselt ja sisuliselt.“