Särgava: kannatanu tahab vara tagasi või hüvitist, aga mina tean, et ta ei saa seda kunagi. See kraabib hinge

 (80)
Urmet Tambre intervjueerib Helve Särgavat
Urmet Tambre intervjueerib Helve SärgavatFoto: Hendrik Osula

Kohtunik Helve Särgava rääkis Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhile Urmet Tambrele antud intervjuus, et varguse ohvriks sattunud inimene ei saa peaaegu kunagi kahjutasu.

Kohtunikku intervjueerinud Tambre nentis, et inimestel on valus pealt vaadata, et nende juures vargil käinud isik jalutab peagi vaba mehena tänaval ringi ega kata ka tekitatud kahju. Särgava nõustus, et tekitatud kahju korvamine ongi inimesele kõige valusam koht.

„Kannatanud ütlevad tihti: mulle ei ole oluline, kas ta saab aasta või kaks vangistust. Nad küsivad hoopis: hea kohtunik, öelge, millal ma kahju kätte saan, kuhu ma sellele järele tulen? Mina tean sisimas, et ta ei saagi seda raha kätte. Sest eelmistest otsustest näen, et selsamal vargal on juba 50 000 eurot maksmata. See kraabib iga kohtuniku hinge,“ rääkis Särgava.

Kohtuniku sõnul on kahjuks nii, et vargad ei tööta ja paljud neist elatuvad toetustest. „Selleks et toetusi maksta, maksame me kõik riigile makse, kaasa arvatud ka see isik, kellelt varastati. Ei ole ju saladus, et ka varguse eest karistatud isikud, kellel tuleb kannatanutele maksta suuri kahjutasusid, saavad erinevaid toetusi,“ tõi ta esile topelt-ebaõigluse.