Salapärane reostus - mootoriõli puurkaevus

 (7)
auk
Foto: Ilmar Saabas

Läänemaal asuva Espre küla elanik Kalle–Kusta Tõnisma avastas läinud nädalal, et tema õuel asuvast puurkaevust tuleb mootoriõlisegust vett.

„Lõhna järgi oli mootoriõli, aga kes seda teab,” ütles Tõnisma Lääne Elule. Nõusse seisma jäänud veele kogunes lühikese ajaga sõrmepaksune must kiht teravalõhnalist ollust.

„Kogusime vee nõudesse, siis kaltsudega must kiht pealt ära ja tulle,” rääkis Tõnisma. Tasapisi hakkas vesi selginema ja oli pärast paaripäevast pumpamist enam–vähem puhas. „Tundub, et suurem sahmakas on möödas,” märkis Tõnisma, kes sellest hoolimata peab ette võtma kaevupesu.

Keskkonnainspektsiooni Läänemaa vanemsinspektor Liina Simpson käis puurkaevu vaatamas, kuid selleks ajaks oli kaevuvesi nii palju puhtam, et sealt ei õnnestunud saada korralikku proovi. „Musta vett enam ei tulnud, pigem vikerkaarevärvilist, nii et reostuse kui sellise ma tuvastasin,” ütles Simpson.

Tõnisma sõnul võis ehk tegemist olla kellegi mõtlematusega — mõni mees arvab, et kallab õli maha ja midagi ei juhtu, aga pärast on õli kaevus.