Saksamaa toob oma sõjalennukid Ämarisse

 (90)
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenFoto: Thierry Charlier, AFP

Saksamaa lubas alates 1. septembrist tuua neli hävitajat Ämarisse, teatasid kaitseminister Sven Mikser ja Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen NATO kaitseministrite kohtumisel NATO peakorteris Brüsselis.

"NATO liitlase Saksamaa panustamine Eesti, Läti ja Leedu õhuturbesse ning hävitajate saatmine Ämari lennubaasi on tervitatav ja samas loomulik, sest Eestit ja Saksamaad seob pikaajaline sõjaline koostöö," ütles kaitseminister Sven Mikser pärast kohtumist Saksa kolleegiga.

Eesti ja Saksamaa kaitseministrite kohtumisel oli kõne all olukord Ukrainas, muutunud julgeolekuolukord Euroopas ning NATO heidutusmeetmed Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas. Samuti rääkisid ministrid Eesti ja Saksamaa sõjalisest koostööst, pikaajaliste plaanide ettevalmistamisest ja ettevalmistusest NATO tippkohtumiseks septembris.

Saksamaa Luftwaffe relvastuses on hävitajad Eurofighter Typhoon. Kuni augusti lõpuni paiknevad Ämari lennubaasis Taani Kuningriigi neli hävitajat F-16. NATO suurendas sel aastal õhuturbe hävitajate arvu neljakordseks ning hakkas alates maikuust kasutama Eesti Õhuväe Lennubaasi Ämaris lisaks Zokniai õhuväebaasile Leedus Eesti, Läti ja Leedu teise õhuturbebaasina.