„Ilvese sõnade kohta on kaks erinevat arusaama: oleme juba kuulnud, et osade jaoks on see sekkumine ühe partei siseasjadesse ja päevapoliitikasse, teiste jaoks on see eetilistest põhimõtetest kantud seisukohavõtt, kus muretsetakse Eesti riigi julgeoleku ja demokraatia tuleviku pärast. Milline hinnang lõppkokkuvõttes presidendi poolt öeldule anda, seda otsustab igaüks ise,“ ütles Saarts Delfile.

Pöördelist muutust Ilvese sõnadest Eesti poliitikasse pole oodata, sest Saartsi sõnul on niigi selge, et valitsuskoalitsiooni Keskerakonnaga praeguse juhtimise juures ei moodustada. „See, et Edgar Savisaarest ei saa enam peaministrit, on selge juba paar aastakümmet. IRL ja Reform on öelnud, et koalitsiooni Keskerakonnaga ei minda ja seda juba enne antud skandaali. See, et sotsid ja Kesk saaksid kahepeale piisavalt hääli, et kahekesi enamusvalitsus moodustada, on ülimalt vähetõenäoline.“

Kuidas aga mõjutab presidendi arvamus Keskerakonda, selle liikmete hoiakut oma juhi suhtes? „Kuidas keskerakondlased sellesse seisukohta suhtuvad, sõltub juba neist. Mitmete jaoks vaevalt Ilves seisukohavõtt midagi muudab, sest on ju teada, et Keskerakond, tema liikmed ja toetajad pole kunagi olnud president Toomas Hendrik Ilvese kõige suuremad poolehoidjad.“

See, kas ja kuidas Ilvese karm hinnang ühe suure partei ja tema juhi suhtes reaalselt mõjutab poliitilist olukorda, presidendi või erakonna usaldusväärsust, näitab Saartsi sõnul tulevik.