SA Oivaline Ajakirjandus jagab ajakirjandusstipendiume uurivate lugude toetuseks. Kandideerida võib igaüks

 (5)
Konverents „Eesti ettevõtlus 30: vahvliküpsetajast nutika spetsialiseerumiseni"
Ajakirjandusstipendiumide üks rahastajaid Hans H. LuikFoto: Priit Simson

Mullu detsembris asutatud sihtasutus Oivaline Ajakirjandus hakkab kord kvartalis välja andma stipendiume, mille eesmärk on edendada Eestis uurivat ja ühiskonda sügavuti mõtestavat ajakirjandust. Esimesele stipendiumile saab kandideerida 12. veebruarini.

„Ehkki Eestis tehakse head ja väga head ajakirjandust, on Oivalise Ajakirjanduse stipendiumi eesmärk võimaldada luua ajakirjanduslikku sisu, mis nõuab autoritelt tavapärasest rohkem aega ja pühendumist. Sündivad lood võiksid muuta Eesti läbipaistvamaks, õiglasemaks ja targemate kodanikega riigiks,” ütles sihtasutuse juhatuse liige, Ekspress Grupi tegevjuht Mari-Liis Rüütsalu.

Rüütsalu selgitas, et kui tavaliselt jagatakse Eestis ajakirjanduspreemiaid juba valminud lugude eest, siis Oivaline Ajakirjandus maksab autoritele stipendiumi ideekavandite eest, mille põhjal ajakirjanduslikud käsitlused alles hakkavad valmima. „Stipendiumi teeb eriliseks veel see, et kandideerima pole oodatud mitte üksnes professionaalsed ajakirjanikud, vaid ka lihtsalt head kirjutajad, samuti oma valdkonda süvitsi tundvad eksperdid,“ lisas ta.

Sihtasutus annab ette teemad, millest ajakirjanduslik lugu peaks rääkima. „Esimeste stipendiumide väljaandmiseks valisime viis suurt teemat/probleemi, mis on meie hinnangul Eesti pikaajalist arengut silmas pidades põletavad ja millele tuleks senisest rohkem tähelepanu pöörata,” märkis Rüütsalu.

Stipendiume jagatakse kahes kategoorias kokku viiel teemal:

  • Stipendiumid suurusega kuni 3000 eurot
  • Vaimne tervis Eestis
  • Venelaste paralleelmaailm
  • Stipendiumid suurusega kuni 5000 eurot
  • Mis variandid on peatada ääremaastumine?
  • Mis saab inimestest, kel pole midagi teha?
  • Laste vaesus

Stipendiumile võivad kandideerida nii tegev- kui ka vabakutselised ajakirjanikud hoolimata tööandjast, aga ka eri valdkondade eksperdid. Lugude esmaavaldamise koht on Ekspress Meedia ASi või Õhtuleht Kirjastuse ASi väljaanded. Sihtasutuse juhatuse liikmetel on õigus igas taotlusvoorus otsustada, kellele ja mis ulatuses stipendiume makstakse.

SA Oivaline Ajakirjandus asutajad on Hans H. Luik, Viljar Arakas ja Siim Tuisk. Sihtasutuse juhtkonda kuuluvad peale Rüütsalu veel Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvald ning Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov, kes ühtlasi valivad stipendiumi saajad.

Ajakirjandusstipendiume rahastavad Hans H. Luik, Raul Kirjanen, Viljar Arakas ja Hugo Osula perekond. Ajapikku on toetajaid veelgi juurde tulemas.

Vaata SIIT stipendiumi statuuti ja täpsemat infot.